Riceová přijela do Egypta na schůzku blízkovýchodního kvartetu

Šarm aš-Šajch (Egypt) - Dnes do Egypta přicestovala americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. V neděli se tam zúčastní schůzky sponzorů blízkovýchodního mírového plánu. Setkání takzvaného blízkovýchodního kvartetu, tvořeného OSN, Evropskou unií, USA a Ruskem, se uskuteční jen pár dnů poté, co i Washington přiznal nereálnost uzavření izraelsko-palestinské mírové dohody do konce letošního roku.

Izraelsko-palestinská mírová jednání se fakticky přerušila na pozadí prezidentských voleb v USA, stejně jako přechodného mandátu vlády v Izraeli. Ten čekají 10. února předčasné parlamentní volby následující po zářijové demisi premiéra Ehuda Olmerta kvůli korupčním skandálům.

Brzdou mírového procesu je ale i mocenský boj mezi dvěma hlavními palestinskými hnutími Hamas a Fatah. Usmiřovací dialog za zprostředkování Egypta, který měl být o víkendu zahájen v Káhiře, byl dnes zrušen a odložen na neurčito na žádost Hamasu, který oznámil bojkot plánované schůzky. Hamas zdůvodnil své rozhodnutí tím, že prezident Mahmúd Abbás dosud nepropustil jeho členy a sympatizanty vězněné na západním břehu Jordánu.

Riceová navštívila Izrael, západní břeh Jordánu a Jordánsko

Riceová přicestovala na Blízký východ ve čtvrtek a navštívila Izrael, západní břeh Jordánu a Jordánsko. Dnes v Předjordánsku navštívila bývalou baštu palestinských radikálů Džanín, kde se před šesti lety odehrávaly jedny z nejkrvavějších bojů mezi palestinskými ozbrojenci a izraelskými vojáky. Riceová dnes ocenila návrat relativního klidu do města poté, co tam byly na jaře rozmístěny bezpečnostní síly loajální Abbásovi.

„Dokonce i za obtížných okolností je to (Džanín) nyní místo naděje, inspirace a nakonec i místo, odkud vznikne palestinský stát,“ citovala agentura AP Riceovou, která v Džanínu slavnostně otevřela křídlo místní nemocnice zrenovované s americkou pomocí.

V Egyptě se má šéfka americké diplomacie ještě dnes sejít se svým protějškem Ahmadem Abúlem Ghajtem a ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Nedělní schůzky blízkovýchodního kvartetu se údajně zúčastní také palestinský prezident Mahmúd Abbás a izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová.

Ilustrační foto
Ilustrační foto