Rusko nerozmístí rakety u polských hranic, pokud USA upustí od obranného štítu

Moskva - Rusko stupňuje tlak na Spojené státy, aby nerozmisťovaly prvky svého protiraketového systému v Polsku a České republice. Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško dnes vzkázal, že Rusko nesplní svou hrozbu rozmístit vlastní rakety v Kaliningradské oblasti, pokud USA upustí od svého záměru na vybudování základen ve střední Evropě.

Gruško podle ruské agentury Interfax řekl, že pokud Washington své plány ohledně prvků protiraketového štítu v Česku a Polsku zastaví, nebude Rusko považovat za potřebné rakety u Kaliningradu instalovat.

Rozmístěním raket Iskander u Kaliningradu, který leží poblíž polských hranic, pohrozil ve středu ruský prezident Dmitrij Medveděv. Moskva chce také elektronicky rušit části amerického protiraketového systému, do něhož spadá i americký radar v Brdech.Budování částí americké protiraketové obrany ve střední Evropě považuje Rusko za ohrožení své bezpečnosti. Washington se však brání s tím, že systém je namířen pouze proti hrozbě z nepředvídatelných států, jako je Írán.