V Německu probíhají velké protijaderné protesty

Gorleben - Německo v těchto dnech zažívá největší protijaderné demonstrace za posledních několik let. Tisíce protestujících se snaží zastavit konvoj s nákladem vyhořelého jaderného paliva. Patnáct vagonů míří z Francie do německého Gorlebenu.

Ve střety s policií vyústily v neděli na některých místech v Německu protesty ekologických aktivistů proti převozu jaderného odpadu z Francie a jeho uložení v dolnosaském Gorlebenu. Protestů se po celé zemi účastní na 15 tisíc lidí a na 10 tisíc policistů zajišťuje pořádek. Podle policie jde o největší protijadernou demonstraci v Německu za posledních několik let. 

Stovky protestujících sedí po celé trase na kolejích. Někteří se k nim řetězy připoutali nebo koleje poškodili. U dolnosaského města Hitzacker v neděli demonstranti zaútočili na vlak vezoucí kontejnery s odpadem kameny. Policie je rozehnala obušky a vodními děly. Stejně rázně zakročila i proti asi sedmi stovkám demonstrantů, kteří se snažili probít k přísně střeženému železničnímu koridoru, po kterém vlak s jaderným odpadem jede.

Speciálnímu vlaku trvalo celých 60 hodin, než překonal 51 kilometrů mezi městy Lünneburg a Dannenberg. Protestující ho zdrželi o půl dne. „Ukázali nám, že mají obrovskou výdrž a vůli transport zastavit. Nám se ho ale krok za krokem podařilo dostat do Dannenbergu,“ říká lünneburgský policista.

Posledních 20 kilometrů se jaderné palivo svezlo na nákladních autech

Tady cesta kontroverzního vlaku skončila. Posledních 20 kilometrů do úložiště v Gorlebenu mělo jaderné palivo překonat na korbách nákladních automobilů. Demonstranti se ale nevzdali. Několika aktivistům se podařilo připoutat ke speciálním autům řetězy.

Vlak s radioaktivním odpadem jede sice z Francie, ale pochází z německých elektráren. Ty ho každoročně posílají za hranice ke zpracování, a pak ho vrací zpátky domů. Konkrétně do dočasného úložiště v dolnosaském Gorlebenu. Před branami areálu probíhají protesty také. Podle aktivistů ale místo není bezpečné. Zároveň kritizují vládu za příliš pomalý odklon od jaderné energetiky.

„Máme hroznou radost, když slyšíme o blokádách na trati. My jsme na konečné a přijdeme na řadu jako poslední. Budu tady a konvoj se pokusím zastavit,“ prohlašuje mluvčí Zelené strany mladých Katrin Heinebergerová.

Protesty proti vlaku s jaderným odpadem
Protesty proti vlaku s jaderným odpadem
Více fotek
  • Protesty proti vlaku s jaderným odpadem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/516/51561.jpg
  • Vlak s jaderným odpadem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/516/51560.jpg
  • Protesty proti vlaku s jaderným odpadem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/516/51569.jpg
  • Ukazatel autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/516/51567.jpg
  • Protesty proti vlaku s jaderným odpadem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/516/51563.jpg