Sonda Phoenix ukončila na Marsu svou činnost

Pasadena (USA) - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes ukončil více než pětiměsíční misi sondy Phoenix na Marsu. Úřad se rozhodl zastavit projekt, protože už nedokáže navázat se sondou spojení.

NASA měl potíže se spojením s Phoenixem už před dvěma týdny. Sonda se tehdy uvedla do klidového stavu, protože její baterie se kvůli ubývajícímu světlu v důsledku marsovské zimy a prachovým bouřím neměly šanci dobít. Po dvou dnech ticha se ale Phoenix 31. října znovu ozval. 

Phoenix odstartoval ze Země v srpnu 2007 a na „rudé planetě“ přistál 25. května. Původní plány NASA předpokládaly, že sonda bude fungovat asi čtvrt roku, nakonec ale svou očekávanou životnost výrazně překonala. 

Úspěšná mise Phoenixu

Podle expertů byla mise Phoenixu velmi úspěšná. Sonda prokázala, že ve zmrzlé půdě Marsu jsou stopy vody, i když spíše z doby minulé. Právě voda je podle vědců základním předpokladem pro vznik jakékoli formy jednoduchého života. 

Kromě toho ale sonda také odhalila v marsovské půdě přítomnost perchlorových solí, které jsou silně jedovaté. To podle vědců značně snižuje šanci narazit na Marsu na stopy života. Phoenix také prokázal, že marsovská půda je celkově zásaditější, než se očekávalo, a jsou v ní stopy hořčíku, sodíku, draslíku a dalších prvků.