Editor Irish Times: Lisabonská smlouva u Irů projde jen se změnami

Dublin - Komentátor a editor zahraniční rubriky listu Irish Times Patty Smith v exkluzivním rozhovoru pro ČT okomentoval návrh, že by Irové měli v novém referendu znovu hlasovat o Lisabonské smlouvě. Podle něj není v současném znění dokument pro Iry přijatelný. Šanci na ratifikaci by měla jenom smlouva, která by obsahovala zásadní změny. Smith se zároveň vyjádřil k plánované schůzce Klause s lídrem irských odpůrců Lisabonské smlouvy Declanem Ganleym.

Po irském NE hledá celá unie řešení, jak znovu oživit Lisabonskou smlouvu. Jedním z návrhů je i to, že by Irové měli o dokumentu hlasovat v druhém referendu. To podle editora Irish Times Irové ale nechtějí: „Jsou z toho nervózní, nelíbí se jim představa, že se stejná smlouva u nich znovu objeví.“

Podle něj by proto Lisabonská smlouva byla přijatelná jen tehdy, kdyby v ní byla řada viditelných změn hlavně v pasážích, které se týkají Irska. „Určitě nebude možné předložit irským voličům znova současnou podobu Lisabonské smlouvy, jak ji známe,“ poznamenal Smith.

Irská vláda protestovala proti schůzce Klause a Ganleyho

Irský novinář také okomentoval návštěvu českého prezidenta Václava Klause v Irsku. Ten má na dnešní večer naplánovanou schůzku s odpůrcem Lisabonské smlouvy Declanem Ganleym. A to se nelíbí irské vládě, která se obává, že schůzka českého prezidenta by mohla osobu Ganleyho liberalizovat.

„Ganley je členem klubu Libertas, který není žádnou politickou organizací. Dosud nebyl nikým a ničím zvolený, a je tu proto pocit, že český prezident zasahuje do irských vnitropolitických záležitostí tím, že poskytuje Ganleymu platformu,“ říká Smith.  

Dublinská vláda si údajně stěžovala na českém velvyslanectví, že Klaus poruší touto schůzkou protokol. Mluvčí irského kabinetu však jakoukoli oficiální stížnost popřel. „My ale víme z vládních zdrojů, že vláda silně protestovala u českého zastoupení právě kvůli této schůzce,“ uvedl Smith.

Václav Klaus je na návštěvě Irska.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24