Juščenko: Volby na Ukrajině letos nebudou

Kyjev - Ukrajinský prezident Viktor Juščenko dnes upustil od konání předčasných parlamentních voleb letos v prosinci. Zdůvodnil to tíživou hospodářskou situací v zemi. "Nebylo by rozumné uspořádat volby v období svátků na konci roku," řekl Juščenko novinářům na návštěvě ve Varšavě. "Uděláme vše, abychom přijali akční protikrizový balíček, abychom schválili rozpočet na rok 2009, který by vyčlenil peníze na pořádání předčasných voleb někdy napřesrok," dodal.

Juščenko rozpustil parlament 8. října. Předtím jeho strana vystoupila z vládnoucí prozápadní koalice na protest proti tomu, že dosavadní spojenec, strana premiérky Julije Tymošenkové, za podpory proruské opozice prosadil v parlamentu zákony omezující prezidentovy pravomoci. Juščenko nejdříve volby stanovil na 7. prosince, pak termín posunul na 14. prosince. Tymošenková se ale účelově spojila s proruskou opozicí a v parlamentu 29. října prosadila, že zákonodárci odmítly vyčlenit částku na financování předčasných voleb.

Nynější světové potíže finančních trhů na slabou ukrajinskou ekonomiku udeřily plnou silou. Ukrajinská měna, hřivna, ztratila za poslední týdny až 20 procent své hodnoty a v zemi propukla panika.

„Za této situace část lidí, kteří mají na prezidenta velký vliv, usoudila, že v krizové situace jsou předčasné volby velmi riskantním podnikem,“ zhodnotil situaci politolog Volodymyr Fesenko. Juščenko se podle jeho názoru nyní jednoduše rozhodl vsadit na to, že krize se na popularitě Tymošenkové, která nad ním v průzkumech veřejného mínění výrazně vede, patřičně podepíše.