Prezident Bašír vyhlásil příměří v Dárfúru, rebelové ho odmítají

Chartúm - Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír vyhlásil okamžité jednostranné příměří v západosúdánské provincii Dárfúr a vyzval tamní povstalce k mírovým jednáním. Jedna z hlavní skupin dárfúrských rebelů Hnutí pro spravedlnost a rovnost ale příměří odmítla a oznámila, že v bojích bude pokračovat.

Podle Bašíra je třeba zavést účinný kontrolní mechanismus, který bude respektován všemi zúčastněnými stranami. „Zahájíme také akci k odzbrojení povstaleckých milic a k omezení zbraní mezi armádními složkami,“ dodal Bašír. 

Hnutí pro spravedlnost a rovnost příměří odmítá, dokud vláda nepřistoupí na rovnoměrnější rozdělení moci a nerostného bohatství v Súdánu. „Nepřestaneme bojovat zadarmo,“ řekl v telefonickém rozhovoru s agenturou Reuters zástupce náčelníka štábu Hnutí pro spravedlnost a rovnost Sulajmán Sandal.

Umar Bašír:

„Vyhlašuji okamžité a bezpodmínečné příměří mezi armádními silami a válčícími frakcemi.“

Předchozí pokusy o příměří v Dárfúru neuspěly. Súdánský prezident je pod tlakem mezinárodního společenství, kvůli bojům v Dárfúru čelí obvinění Mezinárodního trestního tribunálu z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

V Dárfúru proti sobě od roku 2003 bojují vládní síly, podporované arabskými milicemi, a skupiny povstalců. Konflikt si podle OSN dosud vyžádal přes 300 tisíc obětí na životech a vyhnal 2,5 milionu lidí z domovů. Chartúm tvrdí, že mrtvých je na 10 tisíc.