Evropa dnes zmodrá na podporu boje s cukrovkou

Praha – Pražská žižkovská věž a řada dalších budov v celé Evropě bude dnes v noci modrá. Neobvyklé osvětlení má být symbolickou podporou boje proti cukrovce. Tato nemoc na světě každoročně zabíjí 3,8 milionu lidí. V Česku jí trpí zhruba 700 tisíc lidí. "Jedná se o nemoc léčitelnou, ale nevyléčitelnou," říká Marcela Szabó z motolské nemocnice.

Cukrovka neboli diabetes mellitus se rozlišuje na dva typy. První z nich postihuje člověka úplnou ztrátou inzulinu, který slinivka úplně přestává vyrábět. Nemocný člověk si potom musí píchat inzulin. Marcela Szabó ovšem podotýká, že tento typ cukrovky je možné vyléčit – pacienti se mohou nemoci zbavit, podstoupí-li transplantaci slinivky břišní. „Nicméně potýkají se s jinými problémy,“ dodává.

Příznaky cukrovky

  • neuhasitelná žízeň
  • částé močení
  • močení v noci
  • nevysvětlitelný dlouhodobý úbytek na váze

Zdroj: Marcela Szabó

Druhý typ cukrovky je podstatně rozšířenější, břišní slinivka při ní inzulin sice vyrábí, ale jeho účinnost je slabší než obvykle. Lidé postižení cukrovkou druhého typu si inzulin píchat nemusejí, jejich život přesto upravuje řada omezení.

Marcela Szabó upozorňuje, že cukrovka z nemocných lidí nedělá invalidy: „Pokud ten pacient nemá určitou komplikaci, která by invalidizovala – slepotu, amputaci končetiny – může žít stejným životem jako jeho spoluobčané nepostižení cukrovkou.“