Do USA dnes odletěli první Češi bez víz

Washington - Spojené státy ode dneška rozšířily svůj bezvízový program. Občané České republiky, Slovenska, Litvy, Estonska, Lotyšska, Jižní Koreje a Maďarska už nepotřebují pro vstup do Spojených států víza. Budou muset nicméně před cestou do USA vyplnit dotazník v elektronickém systému povolování cest (ESTA). Hned první den možnosti využili vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, ministr vnitra Ivan Langer a spolu s nimi ještě jedna pasažérka. Na palubě prvního "bezvízového letadla" odletěli do New Yorku hodinu před polednem z pražského ruzyňského letiště.

Bez víza mohou do Spojených států cestovat jen majitelé biometrických pasů. Každý turista musí předem žádat americké úřady o povolení k cestě. Bez něj by ho nepustili na palubu letadla.

Je třeba vyplnit na internetu formulář nazvaný ESTA, což je elektronický systém pro cestovní registraci. Je to dokument podobný tomu, který všichni cestující v současnosti vyplňují v letadle. Žadatel v něm vyplní údaje o sobě, své minulosti a důvodu cesty.

Cestující by se měli registrovat nejpozději 3 dny před cestou. Odsouhlasená žádost platí dva roky nebo do vypršení platnosti pasu. Její vyřízení je zdarma. Držitelé platného amerického víza autorizaci ESTA nepotřebují. Komu systém ESTA povolení k cestě do Spojených států zamítne, bude si muset podat žádost o vízum na americkém konzulátu nebo ambasádě.

„Ta procedura je strašně jednoduchá. Je to asi jako, když si zakládáte e-mailovou adresu,“ popsal systém ESTA Vondra. Vicepremiér se sice zaregistroval, do zámoří ale letí na diplomatické vízum, neboť je na pracovní cestě. Langer vyrazil na soukromou návštěvu New Yorku.

Jednoduchost systému potvrdila i první „nevládní“ cestující na ESTA Lenka Čílová. „Je tam třeba zadávat jen nejpotřebnější informace, jako datum narození, bydliště a číslo pasu,“ popsala proceduru novinářům na letišti. To, že je první Češkou využívající tento systém, je podle ní souhra náhod. Svou premiérovou cestu do USA prý na tento den dlouho plánovala a měla již i termín na americkém konzulátu kvůli vízovému pohovoru. Když ale USA před 14 dny ESTA spustily, zkusila se zaregistrovat, aby se „jistila“. Toho, že jí imigrační úředník na hranicích nepovolí vstup do země, se údajně nebojí. „Vzhledem k tomu, že jsem první, tak si myslím, že nebudu mít problémy,“ řekla.

Bez víz budou moci do USA cestovat občané nejvíce na 90 dní. Účelem cesty může být pouze turistika nebo služební cesta. V ostatních případech, jako je například studium nebo stáž, musí mít návštěvník příslušné vízum. Registraci vyžadují USA i u malých dětí, které cestují bez nároku na sedadlo v letadle.

I když ovšem žadatel dostane v rámci sytému ESTA povolení ke vstupu do USA, nemá ještě vyhráno. Do Spojených států ho i tak nemusejí vůbec pustit. Poslední slovo totiž mají imigrační úředníci na hranicích.

Mezníky v jednáních o bezvízovém styku

1919 - Byly navázány diplomatické styky Československa a USA na úrovni vyslanectví.

květen 1990 - Československo jednostranně zrušilo vízovou povinnost pro občany USA.

duben 2003 - Americké velvyslanectví v ČR zpřísnilo vydávání víz. Pohovor byl povinný pro všechny zájemce.

červen 2007 - Americký prezident George Bush v Praze řekl, že se bude zasazovat o zrušení vízové povinnosti pro Čechy.

únor 2008 - ČR a USA přijaly memorandum, které by mělo vést ke zrušení amerických víz. Dokument ve Washingtonu podepsali ministři vnitra Ivan Langer a Michael Chertoff.

říjen 2008 - Bush oznámil, že podmínky pro zařazení do amerického bezvízového režimu splnilo dalších sedm zemí, mezi nimi jsou i Česko a Slovensko.