Vládní síly obsadily strategické město na severu Srí Lanky

Kolombo - Srílanská armáda po měsících bojů obsadila strategické město Púnerín na severu země. Získala tak pozemní přístup na poloostrov Jápané. Ten byl od roku 1993 od zbytku země odříznut územím, které - stejně jako město Púnerín - ovládali Tamilští tygři. Za osamostatnění severu a východu ostrova válčí povstalečtí Tamilové od roku 1983. Od té doby zemřelo více než 70 tisíc lidí.

Srílanské vládní síly dnes vstoupily do strategicky významného města a dosavadní základny tamilských povstalců na severu země, do Púnerínu. Vybudovaly si tím přístupovou pozemní cestu na poloostrov Jápané. Informovalo o tom ministerstvo obrany. Separatistické hnutí Tygři osvobození tamilského Ílamu zatím zprávu o ztrátě Púnerínu nepotvrdilo a vláda na místo bojů novináře nepouští.

Púnerín leží na severozápadním cípu Srí Lanky a od Jápané, které je v rukou vládních sil, ho dělí jenom laguna. Ráno do něj sice vstoupily vládní jednotky, ale stále se prý bojuje. Jápané bylo dosud možno zásobovat jedině letecky a po moři.

Armádní mluvčí sdělil, že teď se vojsko zaměří na poslední bašty Tamilů na severovýchodě ostrova. Střediskem povstalců je nyní severosrílanské město Kilinočči a armáda na ně bude moci po dnešním obsazení Púnerínu útočit ze tří stran.

Prezident Mahinda Radžapakse nedávno prohlásil, že dostane povstalce na kolena a přinutí je vzdát se a odevzdat zbraně. Také dnes je vyzval, aby se vzdali, v což podle agentur nemůže doufat. Vůdce Tamilů Vélupilláí Prabhákaran, který začal používat taktiku sebevražedných útoků dávno před al-Káidou, svým lidem nařídil, aby v případě, že padnou do zajetí, požili kyanid. Tamilští tygři jsou na seznamu teroristických organizací v USA, Evropské unii i v Indii.

Tamilští tygři bojují proti vládě od roku 1983 a usilují o vytvoření samostatného státu Ílam na severu a východě ostrova. V letošním roce se boje vyostřily, když vláda vypověděla příměří s povstalci. Pětadvacetiletý konflikt si vyžádal už přes 70 tisíc obětí.