Irácký kabinet schválil americko-iráckou bezpečnostní dohodu

Bagdád - Americko-iráckou dohodu, která stanovuje podmínky působení amerických vojáků v Iráku od 1. ledna 2009, dnes schválila irácká vláda. Text ještě musí schválit parlament, v němž má dohoda mnoho odpůrců.  Dohoda předpokládá, že američtí vojáci z Iráku odejdou nejpozději do konce roku 2011. Nově zvolený americký prezident Barack Obama ale slíbil, že vojáky z Iráku odvolá o rok a půl dřív, do poloviny roku 2010.

Pro dohodu dnes zvedlo ruku 27 přítomných ministrů. Zbylých deset se jednání nezúčastnilo. Pro schválení byla potřebná dvoutřetinová většina. O textu, který měl být původně schválen v létě, se vyjednávalo skoro rok. Iráčané prosadili mnoho změn a donutili americkou stranu vyjmout pasáž, podle níž bylo možné pobyt armády prodloužit po roce 2011 v případě, že o to Bagdád požádá.

Mnoho Iráčanů včetně četných poslanců ale přesto není s textem spokojeno. Přejí si časnější odsun americké armády. USA teď mají v Iráku asi 150 000 mužů a žen.

Slouží v rámci mezinárodní koalice a pod mandátem OSN, který vyprší koncem roku. Nahradit ho mají bilaterální dohody. Bagdád už začal vyjednávat také s Londýnem. Britský kontingent v Iráku je po americkém druhý největší, čítá 4000 vojáků, kteří slouží na základně u Basry a účastní se jenom výcviku Iráčanů, nikoli bojových akcí.

Už v polovině příštího roku musí Američané přestat působit v iráckých městech a vesnicích a stáhnout se na základny. V domech Iráčanů pak nebudou smět operovat bez svolení iráckých soudů a vlády.

Dohoda dále umožňuje stíhání amerických vojáků iráckými soudy v případě, že se Američané dopustí zločinu mimo službu a základnu. Iráčané také získali právo prohlížet americký materiál procházející hranicí. Američané rovněž předají dokumentaci o více než 16 tisících vězních. Irácká justice pak propustí na svobodu ty, proti nimž nebyla vznesena obžaloba, a zahájí soudy s ostatními.

Ministr zahraničí Hošjar Zibarí se domnívá, že by se v parlamentu o dohodě mohlo hlasovat do konce měsíce. Jiné zdroje to ale zpochybňují. Podle nich to nebude dřív než po muslimském svátku íd al-adhá, který končí 10. prosince. Na přelomu měsíců parlament přeruší práci, protože někteří poslanci pojedou do Saúdské Arábie na islámskou pouť.

Při sebevražedném útoku v irácké Dijále 15 mrtvých

V Dijále najel sebevrah automobilem s výbušninami do policejní hlídky. O život přišlo 15 osob včetně sedmi policistů. Zraněno je 20 lidí. Informovala o tom agentura Reuters.

V posledních dnech se počet sebevražedných útoků v Iráků opět zvýšil. Pozorovatelé to přičítají právě jednání o irácko-americké dohodě. Irák je přitom jednou z mála zemí, kde v průzkumu pro CNN lidé před americkými volbami preferovali republikána Johna McCaina před demokratem Barackem Obamou. Jako důvod uváděli právě brzké stahování spojeneckých vojsk, což by podle nich McCain nedopustil.

Dijála leží severně od Bagdádu v oblasti, kudy ustupovali členové irácké al-Káidy, když je odtud loni začaly americké posily vytlačovat z metropole. Postupně se sice podařilo zabezpečit Bagdád a oblasti jižně od něj, ale na severu zůstává Al-Káida aktivní.