Bilance invaze do Afghánistánu

Kábul - Tento měsíc uplyne sedm let od invaze Spojených států a jejich spojenců do Afghánistánu. Přes jejich počáteční úspěchy se situace ale nyní zhoršuje. Letošní rok i americký náčelník generálního štábu John Craddock uvedl, že koalice v Afghánistánu nezvítězí. V současné době přibylo útoků, a to o jednu třetinu. Svržené hnutí Taliban ovládá jih a východ země. Nyní pomalu klepe na brány Kábulu.

Afghánská vesnice Čar Asiab leží dvacet kilometrů od centra Kábulu. Pod ochranným křídlem hlavního města by měli být její obyvatelé v bezpečí. Ale necítí se tak. Vesnici protíná hlavní silnice z Kábulu na východ. Afghánské úřady tu proto v posledních měsících posílily ostrahu.

Násilí je stále častější. V pátek časně ráno odpálili povstalci dvě bomby. Exploze zabila tři policisty. Ve statistikách afghánských útoků je to však zanedbatelné číslo. Obyvatelé vesnice o ozbrojencích vědí, ale nic nepodnikají. „Talibanci tu jsou, ale zatím nikomu z místních neublížili. Lidé se také distancují od vlády, a to kvůli korupci a ekonomickým potížím. Vláda musí s Talibanem jednat,“ říká jeden z místních obyvatel.

Taliban rozprášený po invazi v roce 2001 se zkonsolidoval a nyní je nejsilnější od času invaze. Navíc se k němu opět začali přiklánět místní obyvatelé, kteří mají výhrady k neislámskému západu, zvláště když vidí, že s novou vládou se situace nelepší.

Pro západ nepřijatelný, ale pro afghánské politiky stále realističtější scénář. Prezident Hamíd Karzáí nejnověji dokonce nabídl vůdci Talibanu, Mullovi Umarovi, beztrestnost a ochranu: bez ohledu na mnohamilionovou odměnu, kterou na jeho hlavu vypsaly Spojené státy. Otázka je, jestli má Taliban o vyjednávání s afghánskou vládou vůbec zájem.