Zemětřesení v Indonésii si vyžádalo nejméně dvě oběti

Jakarta - Severem indonéského ostrova Celebes otřáslo zemětřesení o síle 7 a půl stupně Richterovy škály. Zemřeli nejméně 2 lidé, přes 40 dalších utrpělo zranění. Zřítily se stovky domů, včetně jedné školy. Tichomořské středisko pro varování před vlnami tsunami spustilo na chvíli pohotovost, pak ji ale odvolalo. Indonésie, která leží v seismicky aktivní oblasti, spustila nový systém varování minulý týden. Systém by měl za pomoci vyspělých technologií zabránit opakování katastrofy z roku 2004, kdy při mohutném zemětřesení a v následných vysokých vlnách dorážejících na pobřeží států Indického oceánu zahynulo odhadem 170.000 lidí.

Epicentrum zemětřesení bylo 138 kilometrů severozápadně od metropole Sulawesi Gorontalo. Podle USGS otřesy vycházely z hloubky 21 kilometrů.

První záchvěvy přístroje zaznamenaly v pondělí 01:02 místního času (neděle 18:02 SEČ). Krátce poté se ve stejné oblasti Gorontalo ozvaly další otřesy o síle šest stupňů Richterovy stupnice. Podle místních obyvatel byly otřesy cítit více než dvě minuty. Lidé začali v panice vybíhat z domů na ulici.