Rusko má prý další zbraně proti americkým základnám v Česku a Polsku

Moskva - Rusko nemá ve svém arzenálu proti americkým základnám protiraketové obrany v České republice a Polsku jen rakety Iskander. Může údajně využít i střely vypouštěné ze strategických bombardérů. Uvedl to bývalý velitel ruského vojenského letectva Pjotr Dějněkin v dnešním videomostu Moskva-Berlín.

Zdroj: www.blisty.cz Autor: Štěpán Kotrba

Rozmístěním raket Iskander v kaliningradské oblasti na západě Ruska počátkem měsíce pohrozil ruský prezident Dmitrij Medveděv jako odvetou za případné vybudování amerického radaru v Česku a umístění desítky protiraketových střel v Polsku. Američané tvrdí, že protiraketový deštník má chránit USA a jejich spojence před případným úderem ze zemí, jako je Írán či Severní Korea. Ale proti záměru Rusko od počátku protestuje jako proti ohrožení své bezpečnosti.

„Iskander není nejúčinnější protiopatření proti pozemním objektům. Naše letectvo disponuje vysoce přesnou zbraní,“ uvedl generál. „Nemám nejmenších pochyb, že protiopatření bude adekvátní,“ dodal.

Ruské letectvo podle něj disponuje 884 střelami X-55 (označovanými i jako CH-55), kterými můžou být vyzbrojeny strategické bombardéry, 64 strojů typu Tu-95MS či 15 modernějších letounů Tu-160. Střely mají podle generála dolet až 4500 kilometrů a prý je není s to zachytit žádná obrana při letu, kopírujícím terén ve výši 20 až 100 metrů.

„Je to zbraň prvního úderu, která je s to trefit okno a dokonce i mobilní telefon,“ prohlásil Dějněkin.

Generál se rovněž přimlouval za to, aby Rusko v rámci protiopatření proti americkému protiraketovému systému odstoupilo od zákazu raket středního doletu, kterých se zřeklo ještě za éry Michaila Gorbačova, a opět se jimi vyzbrojilo.