Překážkou pro vstup Clintonové do vlády by mohl být její manžel

Washington - Mezinárodní kontakty a podnikatelské aktivity bývalého amerického prezidenta Billa Clintona by mohly podle analytiků představovat vážnou překážku v politické kariéře jeho ženy Hillary. Clintonová nyní údajně aspiruje na post ministryně zahraničí ve vládě nového prezidenta USA Baracka Obamy. V pondělí o tom informovala zpravodajská stanice CNN.

Podnikatelské aktivity bývalého prezidenta by mohly pro Obamovu administrativu znamenat případný střet zájmů. „Jsem si jist, že toto jsou témata, která budou muset být vyřešena. Je legitimní ptát se na tyto věci,“ řekl CNN bývalý asistent Clintonových James Carville. CNN uvedla, že štáb budoucího prezidenta prošetřuje stav financí Billa Clintona a jeho podnikatelské aktivity poté, co odešel z prezidentského úřadu.

Podle CNN Obamovi spolupracovníci prověřují především seznam sponzorů, kteří dotují Clintonovu mezinárodní nadaci William J. Clinton Foundation, která mimo jiné podporuje rozvojové projekty v Africe. Clinton pro nadaci za minulých osm let sehnal 500 milionů dolarů. Seznam letošních sponzorů jeho nadace nebyl zveřejněn. List The New York Times ale napsal, že na seznamu se údajně objevují i některé zahraniční vlády. Peníze do Clintonova fondu prý plynuly například z Kuvajtu nebo Kataru.

Příští americký prezident Barack Obama se minulý týden senátorky Clintonové zeptal, zda by byla ochotna uvažovat o postu šéfky americké diplomacie. Odpověď bývalé Obamovy rivalky z primárních voleb se očekává tento týden.