Bolivijští vesničané vzali spravedlnost do vlastních rukou, domnělé zloděje zapálili a pobodali

La Paz - Stovky lidí se v Bolívii rozhodly vypořádat se po svém se skupinou domnělých zlodějů. Vesničané je přivezli autobusem na fotbalový stadion, polili benzinem a zapálili. Nejméně dva lidé zemřeli, další tři jsou na tom hodně špatně. Opozice z incidentu viní vládu, prý takové jednání mezi lidmi podporuje.

Obyvatelé vesnice v západní Bolívii avizovali lynčování dokonce předem plakátem. Oběti přivezli v autobusu, pak je polili benzinem a zapálili. Řádění zastavila až policie, někteří z místních strážce zákona podpořili a pomohli jim s evakuací obětí. „Tomu říkáte spravedlnost? Většina z nich měla pět i víc bodných ran,“ křičela jedna rozhořčená vesničanka.

Pro několik napadených ale bylo už pozdě, ostatní jsou s vážnými zraněními v holandsko-bolivijské nemocnici v nedalekém El Alto.

Může za to vláda, tvrdí opozice

Opozice viní vládu, atmosféru podobných útoků podle ní v zemi jen podporuje. „Takové činy pohřbívají ideu pluralitního systému. Žádáme vládu, která není schopná zajistit spravedlnost, aby za to osobně převzala odpovědnost,“ vyzývá opoziční senátor Luis Vasquez Villamor.

Politické spory v zemi trvají už přes rok, prezident Evo Morales řeší problémy se čtyřmi nejbohatšími provinciemi, které chtějí autonomii. Vyhrotily se i vztahy se Spojenými státy, Morales v září vyhostil amerického velvyslance za to, že údajně podněcoval protivládní nepokoje. Pak zrušil i operace amerického protidrogového úřadu v zemi, v pondělí ale oznámil, že chce po zvolení Baracka Obamy situaci změnit. Sám je prvním indiánským prezidentem Bolívie a k Obamovi, prvnímu černochovi v čele USA, se dokonce přirovnal.

Lidé ve vesnici Achacachi zlynčovali 11 spoluobčanů.
Lidé ve vesnici Achacachi zlynčovali 11 spoluobčanů.