McCaina sestřelil ve Vietnamu v roce 1967 Rus

Moskva - Letadlo s budoucím americkým prezidentským kandidátem Johnem McCainem sestřelil ve Vietnamu v roce 1967 Rus. Tvrdí to ruský deník MK, který podplukovníka v záloze Jurije Trušečkina našel v petrohradské nemocnici. "Naštěstí se McCain nestal prezidentem. Nenáviděl Rusy. Věděl o tom, že jeho letadlo sestřelila naše raketa," řekl sedmdesátiletý Trušečkin. "Kdyby se stal prezidentem, vztahy mezi Ruskem a Amerikou by se zhoršily."

Arizonský senátor a letošní neúspěšný republikánský prezidentský kandidát McCain byl sestřelen 6. října 1967. Podařilo se mu katapultovat a přistál na jezeře, ale zlomil si obě ruce a nohu a vietnamští vojáci ho surově zbili. Při výslechu prozradil v souladu s vojenským řádem jen své jméno, podle kterého Vietnamci zjistili, že zajali syna vysokého důstojníka. Zajatec přežil i hrozné více než pětileté vězení, kterému ironicky říkal Hanoj Hilton. Z doby strávené ve vietnamském zajetí si McCain odnesl trvalé zdravotní následky. Na svobodu se dostal v březnu 1973 po podepsání mírových dohod.

Moskva sice účast ve vietnamské válce nepřiznávala, nicméně Trušečkin se domnívá, že nemá co tajit. Sám se dostal do Vietnamu jako osmadvacetiletý kapitán v době, kdy v zemi už působily raketové baterie protivzdušné obrany složené z Vietnamců a sovětských vojáků. Když z Vietnamu odjížděl, bylo tam podle jeho slov 365 amerických zajatců, včetně McCaina.

Ruský veterán si prý na sestřelení dobře pamatuje

Den, kdy prý sestřelil McCainovo letadlo, si Trušečkin pamatuje dobře. Raketová baterie, v níž sloužil, chránila před americkými nálety strategický most. Už opouštěl kabinu řízení baterie, když vojáci uslyšeli sirénu vzdušného poplachu a uviděli dva přilétající stíhací bombardéry Phantom F-4. Na cíl odpálili dvě zbývající rakety, ostatní čtyři vystřelili již dříve. Jedna raketa vybuchla v džungli, ale druhá zasáhla letoun, který se zřítil do kaučukové plantáže.

„Jedno letadlo oblétávalo kopce, druhé mířilo přímo na most. To jsme sestřelili,“ vzpomíná Trušečkin. „Bylo to jednoduché, jen jsem zmáčkl tlačítko.“ Pilot, kterým byl podle dokladů John McCain, se katapultoval a Vietnamci ho pak zajali. Podle ruského veterána měl štěstí, sestřelené piloty prý Vietnamci obvykle ubíjeli motykami. „Za nejcennější kořist se považovala pilotova přilba a pětijazyčný letáček s textem 'Jsem americký občan v nouzi, prosím o poskytnutí pomoci',“ uvedl Trušečkin. Sám si jako trofej do vlasti prý odvezl zápisník s nápisem John McCain, který však ztratil při stěhování z Rigy do Petrohradu.

Válka ve Vietnamu
Válka ve Vietnamu