Invaze do Iráku byla podle bývalého britského nejvyššího soudce protiprávní

Londýn - Podle jednoho z nejrespektovanějších britských právníků Thomase Binghama invazí do Iráku v roce 2003 Británie a Spojené státy vážně porušily mezinárodní právo. Bývalý nejvyšší soudce to prohlásil při pondělní přednášce v Britském ústavu mezinárodního a srovnávacího práva. Odsoudil také některé představitele americké vlády George Bushe za cynické pohrdání mezinárodním právem a označil za chybnou právní analýzu, kterou bývalý britský premiér Tony Blair zdůvodňoval invazi.

Bingham narážel na dobrozdání tehdejšího generálního prokurátora Petera Goldsmithe ze 17. března 2003, které invazi podpořilo. Goldsmith dnes řekl, že si za svými závěry stojí a že považuje iráckou válku za legální. Opoziční liberální demokraté nicméně zdůraznili, že po Binghamových výrocích je nevyhnutelné, aby se rozhodnutí o invazi začalo vyšetřovat.

„Lord Goldsmith nepředložil Tonymu Blairovi žádný jasný důkaz, že Irák neplnil rezoluce Rady bezpečnosti OSN takovým způsobem, aby to ospravedlňovalo použití síly. Proto byla americká a britská invaze vážným porušením mezinárodního práva“, řekl Bingham při přednášce. 

Thomas Bingham:

„Kdyby obě země měly souhlas RB OSN, jednaly by jako policie, takto jednaly jako světová domobrana.“

Bingham připomněl, že šéf zbrojních inspektorů OSN Hans Blix a jeho tým nenašli žádné zbraně hromadného ničení. Podle Binghama došel Goldsmith k závěru, že o tom, zda Irák dodržel rezoluce Rady bezpečnosti OSN, může rozhodnout někdo jiný než Rada bezpečnosti - v tomto případě USA a Británie. Takový závěr je podle bývalého soudce neuvěřitelný.

Jack Straw, který byl v roce 2003 britským ministrem spravedlnosti a důrazným zastáncem irácké války, dnes Goldsmithe hájil. Jeho názory „sdílela řada zemí po celém světě“, řekl.

„Tato zničující kritika nemůže být zametena pod koberec,“ řekl šéf opozičních liberálních demokratů Nick Clegg, podle něhož „je nyní veřejné šetření této neoprávněné invaze nevyhnutelné“.

Bingham se nelichotivě vyjádřil i o postoji americké administrativy. Podle něj není jasné o jaké právní zdůvodnění - pokud vůbec o nějaké - se americká vláda opírala při rozhodování o invazi. „Zastánce vlády práva mimořádně znepokojuje cynický nezájem o mezinárodní právo, který projevovali někteří vysocí představitelé Bushovy administrativy,“ dodal.

Bingham byl do července v čele soudní části Sněmovny lordů, tedy de facto nejvyšším soudcem, protože sněmovna je v Británii také nejvyšší soudní instancí. Od října 2009 převezme tuto úlohu skutečný nejvyšší soud oddělený od sněmovny. Goldsmith odstoupil z funkce generálního prokurátora loni.