Vietnam žádá Prahu, aby zrušila rozhodnutí o pozastavení víz

Hanoj - Vietnam požádal Českou republiku, aby zrušila rozhodnutí, že přestane do konce letošního roku vydávat víza Vietnamcům pro cesty do Česka. Poukazuje přitom na tradičně dobré vztahy a dobrou spolupráci v mnoha oblastech. Vietnamské Ministerstvo zahraničí zdůrazňuje nedávná setkání "vysokých představitelů" a "aktivní přínos" Vietnamců pro země, které je přijmou. Informace přinesla agentura AFP.

„Přejeme si, aby česká vláda přehodnotila toto rozhodnutí,“ cituje agentura AFP z prohlášení vietnamského ministerstva zahraničí umístěného na internetových stránkách. Český prezident Václav Klaus navštívil Vietnam na podzim 2006, po něm do komunistické země zavítal letos na jaře i premiér Mirek Topolánek. Šéf vietnamské vlády byl na návštěvě v Praze v září 2007.

Na rozhodnutí české vlády pozastavit nejméně do konce roku vydávání víz Vietnamcům k cestám do Česka upozornila v neděli Česká televize. Za důvod označila růst kriminality a organizovaného zločinu uvnitř vietnamské komunity v ČR a mafiánské praktiky při vyřizování vstupních povolení.