Soud za vraždu Politkovské bude pokračovat s vyloučením veřejnosti

Moskva - Proces s obžalovanými z vraždy známé ruské novinářky Anny Politkovské zastřelené před dvěma lety bude pokračovat za zavřenými dveřmi. Rozhodl o tom dnes moskevský vojenský soud. Proces s účastí veřejnosti požadoval mimo jiné i bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov.

Soudce Jevgenij Zubov sice před dvěma dny odmítl žádost prokuratury, aby se proces konal za zavřenými dveřmi. Dnes ale vyhověl porotcům, kteří požadovali vyloučení tisku ze soudního sálu. „Další posuzování případu se uskuteční v uzavřeném režimu,“ oznámil. Proti rozhodnutí soudce okamžitě protestovali obhájci obviněných i advokáti zastupující pozůstalé po novinářce, podle kterých není důvod pro utajený proces.

Novinářka a kritička Kremlu Politkovská byla zastřelena 7. října 2006. Vražda vyvolala ve světě rozruch a ruské úřady slíbily její brzké objasnění. Za rok se za mřížemi ocitlo deset podezřelých, většina byla ale po čase propuštěna. Vyšetřování ani po dvou letech neodhalilo, kdo za vraždou stojí, podařilo se ale prý najít vykonavatele.

Z účasti na vraždě jsou obviněni bývalý policista Sergej Chadžikurbanov a čečenští bratři Džabrail a Ibragim Machmudovovi. Třetí sourozenec Rustam, který prý novinářku zastřelil, je stále na útěku.

Západ i ruská opozice podezírá z účasti na vraždě Politkovské tajné služby, prokremelská média ji zase připisují oponentům Kremlu, hlavně uprchlému oligarchovi Borisi Berezovskému, nebo nepřátelům čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova. Ti si prý mohli objednat vraždu známé kritičky Putina a Kadyrova, aby jim uškodili.

Zazněl požadavek, aby vypovídal čečenský prezident

U soudu v úvodu procesu ostatně zazněl požadavek, aby vypovídal jako svědek i čečenský prezident. „Výslech (Kadyrova) má velký význam pro objasnění případu,“ uvedla advokátka pozůstalých Karina Moskalenková. Kadyrovovo jméno se podle ní ve spisu často vyskytuje, ale přesto jej vyšetřovatelé nevyslechli.

Politkovská byla podle amerického Výboru na ochranu novinářů třináctou obětí z řad ruských novinářů, odstraněných nájemnými vrahy během Putinovy osmileté éry v čele státu. Žádný z vrahů nebyl dosud odsouzen.

Zavřažděná novinářka Anna Politkovská
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24