Pacientce transplantovali orgán od dárce upravený jejími vlastními kmenovými buňkami

Madrid - Mezinárodnímu lékařskému týmu se ve Španělsku podařilo potvrdit unikátní postup při transplantaci lidských orgánů. Poprvé úspěšně voperovali pacientce orgán částečně získaný od dárce a částečně upravený pomocí jejích vlastních kmenových buněk.

Je to půl roku od operace a lékaři u 30leté Claudie neobjevili žádný problém. Matce dvou dětí přitom hrozilo, že celý život nebude moci normálně dýchat. Její průdušnici vážně poškodila tuberkulóza. A lékaři se odhodlali k experimentu, který předtím vyzkoušeli pouze na zvířatech. Od mrtvého dárce získali zdravou průdušnici, kterou v laboratorních podmínkách pomocí silných chemikálií a enzymů očistili od dárcových buněk. Zůstala pouze tkáňová kostra. Na ní lékaři vypěstovali nový orgán s pomocí kmenových buněk pacientky. A poškozenou průdušnici pak jednoduše nahradili.

Pacientka Claudia Castillová říká: „Potrvá to ještě dlouho, ale čtyři měsíce poté, co mě odoperovali, mi je mnohem lépe.“ Po zákroku strávila Claudia v nemocnici pouze 10 dní. Podle lékařů je úžasné, že její tělo nový orgán přijalo bez jakýchkoli problémů. Obvykle pacienti v podobných případech musejí roky užívat léky tišící obrannou reakci organismu. Teď se vědcům podařilo imunitní systém obelstít a tělo pacientky orgán přijalo jako vlastní.

„Claudiin stav je skvělý. Užívá si života a znovu může být matkou. Jestli zůstane tak zdravá, jako je teď, budu nejšťastnější doktor na světě,“ uvedl chirurg Paolo Macchiarini.

Podle lékařů už není šance, že by Claudiino tělo voperovanou průdušnici odmítlo. To dává obrovskou naději tisícům nemocných. Odborníci předpokládají, že do 20 let by mohli takto transplantovat jakýkoli lidský orgán.