EU chce rozdávat ve školách ovoce a zeleninu

Brusel - Ministři zemědělství Evropské unie dnes definitivně schválili návrh na bezplatné rozdávání ovoce a zeleniny ve školách. Školáci by se dotované zdravé výživy měli dočkat od podzimu příštího roku. Na každém státu však bude, zda programu EU využije, nebo nikoliv. Například česká vláda zatím není celému nápadu příliš nakloněna, není navíc vyloučeno, že rodiče by stejně dětem museli na ovoce a zeleninu přispívat, byť malé částky.

Evropská komise by chtěla, aby unie na ovoce a zeleninu do škol přispěla 90 milionů eur ročně. Státy by pak vydaly zhruba 66 milionů eur ze své pokladny. Francouzi, kteří EU v současnosti předsedají, ale chtějí příspěvek navýšit. Europoslanci dokonce požadují, aby EU ovoce a zeleninu ve školách podpořila 500 miliony eur.

„Já si myslím, že by tam měla být třetinová účast rodičů, státního rozpočtu a unie. Ale to bude záležet na našich možnostech ze státního rozpočtu,“ říká ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Nadváhu má 22 milionů evropských dětí. Obézních je 5 milionů. Každý rok dalších 400 tisíc přibude. A děti nejsou zvyklé jíst ovoce a zeleninu, tedy alespoň v Čechách ne. Evropská komise přišla proto s nápadem rozdávat ve školách zdravou svačinu. V ČR zhruba každý desátý žák ve věku od šesti do 12 let trpí obezitou a asi čtvrtina má problém s kily navíc. Hlavními důvody jsou nadměrná konzumace mastných, sladkých nebo příliš slaných výrobků.  

Podle odborníků zdravá strava v dětství pomáhá předcházet nemocem v dospělosti. Jestli jsou propočty Bruselu správné, pak se investice nakonec vyplatí. Každých 25 korun utracených za ovoce a zeleninu ve školách má ušetřit skoro dvojnásobek za zdravotní péči.