Nové beaujolais se začalo ve Francii prodávat spíše v tichosti

Paříž - Bez velkého rozruchu a spíše skromně se dnes úderem půlnoci ve Francii začalo prodávat letošní nové beaujolais. Slavnostní otevírání lahví nastalo v "metropoli" tohoto mladého vína, v obci Beaujeu na jihovýchodě země, kde se při této příležitosti shromáždilo několik tisíc lidí, hlavně zahraničních turistů.

V Beaujeu nedaleko Lyonu tisíce nadšenců odpočítávaly jako o Silvestru deset posledních vteřin před půlnocí, než se za výbuchů zábavní pyrotechniky začaly uvolňovat zátky na prvních lahvích. Slavnostního banketu se zúčastnilo 1 400 hostů 18 národností, kteří byli ochotni zaplatit za vstupné 80 eur (2 050 korun).

V Paříži v počínající vánoční atmosféře vábily nápisy na nové beaujolais do bister a několika restaurací stejně jako například do prodejní sítě Nicolas, která se specializuje na víno. Zhruba tři druhy lahví byly k dispozici i v samoobsluhách a hypermarketech, a to na místech určených pro nejrůznější, zejména slevové akce.

Do zahraničí bylo nového beaujolais vyvezeno 47 procent, a to zejména do Japonska a Spojených států. Stejně jako ve Francii, tak i v těchto zemích spotřeba beaujolais v posledních letech klesá. Francouzští vývozci tedy nelenili a připravili pro letošek hlavně tam mohutnou reklamní kampaň. Letošní novinkou je také nabídka růžového beaujolais, kterého vinaři dali na trh 400 tisíc lahví.

Před novináři hovoří také o hedvábné chuti s příchutí malin, kterou lze v letošním beaujolais nalézt. Vzhledem k letošnímu nepříznivému počasí, které do poloviny září nepřinášelo příliš sluníčka, se francouzští odborníci na víno shodují, že letos bude poměrně kyselejší. To dává nepříznivou předpověď pro celou letošní sklizeň, která byla nižší než v předchozích letech. Vinaře navíc trápí ekonomická krize, která patrně ještě zhorší odbyt na domácích i zahraničních trzích.

/*json*/{"map":{"lat":44.4065615204,"lng":5.83751678467,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":44.40701,"lng":5.841594,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/