Royalová s Aubryovou svádí boj o předsednické křeslo Socialistické strany

Paříž - V souboji o křeslo předsedy francouzské opoziční Socialistické strany zatím vede Ségolène Royalová. Loňskou neúspěšnou uchazečku o prezidentský úřad podpořilo skoro 43 procent stranických voličů. Její soupeřce Martin Aubryové, starostce severofrancouzského města Lille, dalo hlas necelých 35 procent voličů. Informovala agentura AFP. Pokud žádná z kandidátek nedostane nadpoloviční většinu hlasů, bude se druhé kolo voleb konat dnes večer.

V nominačním hlasování na počátku měsíce obdržela Royalová 29 procent preferencí, Aubryová 24 procent. Někteří pozorovatelé proto soudí, že Royalová zase dostane nejvíc hlasů. Zatímco Aubryová hlásá návrat k tradičním socialistickým hodnotám, Royalová doporučuje straně v zájmu získávání nových voličů přiblížit se více politickému středu.

Francouzská Socialistická strana, jejíž čelo po jedenáctiletém působení opouští François Hollande, prochází vleklou krizí. Pouze 31 procent voličů v současnosti věří, že socialisté jsou schopni vyřešit problém nezaměstnanosti, a jen 34 procent voličů se domnívá, že by byli schopni se vypořádat se snižující se koupěschopností domácností.