Česko a Rakousko mají novou kulturní dohodu

Vídeň - Ministři zahraničních věcí České republiky a Rakouska Karel Schwarzenberg a Ursula Plassniková podepsali dnes ve Vídni novou kulturní dohodu mezi oběma zeměmi. Kromě základu pro rozvoj česko-rakouských vztahů v oblasti kultury a vědy upravuje smlouva i důležitý bod - školství. Dává totiž právní základ fungování rakouské školy v Česku a české školy v Rakousku.

„U sousedů s bohatými společnými kulturními kořeny je vědomá péče o další rozvíjení kulturních vztahů paralelně s politickou a lidskou úrovní obzvlášť důležitá. Čilá kulturní výměna pomáhá lépe porozumět postojům toho druhého,“ uvedla Plassniková po podpisu smlouvy. Vzpomněla také na události roku 1968, které se podle ní staly impulzem pro rozsáhlou sousedskou pomoc Rakouska české a slovenské emigraci, a tím do značné míry základem pro vzájemné vztahy po pádu železné opony.

Dosavadní kulturní dohoda pocházela z roku 1977 a byla zatížená skutečností, že v  době vzniku obě země oddělovala železná opona. I proto bylo potřeba uzavřít novou smlouvu, která by odpovídala standardům kulturních vztahů dvou evropských zemí.

Schwarzenberg: Klaus je někdy až nad oblaky

Smlouva zajišťuje nadstandardní ujednání v oblasti kultury a vědy. Kromě toho upravuje také opatření ve školství. Důležitý bod dohody dává konečně právní základ pro fungování rakouského gymnázia v Praze a naopak Komenského školy ve Vídni.

Význam dnešního podepsání dohody je věcný i časový, uvedl český velvyslanec v Rakousku Jan Koukal. Vzájemné vztahy obou zemí se mají dál zlepšovat, myslí si Koukal, což je důležité především kvůli blížícímu se českému předsednictví EU.

Ministr Schwarzenberg dnes Rakušany v rozhovoru pro rozhlas ujišťoval, že Česko ratifikuje Lisabonskou smlouvu, neboť má tento dokument v parlamentu dostatečnou podporu. Vyjádřil se také k rozporům v postojích vůči EU na nejvyšších státních postech, narážel na kritiku unie prezidenta Klause. „Klaus je ve svém vysokém úřadu tak vysoko, že je někdy až nad oblaky,“ uvedl Schwarzenberg.