V ulicích Mogadiša se střílí, etiopské jednotky se stahují domů

Mogadišo - Během dnešního dne se etiopské jednotky začaly stahovat ze Somálska. V zemi, která už 18 let trpí občanskou válkou, je mají nahradit síly Africké unie, která ale obtížné shání vojáky pro somálskou misi. V ulicích Mogadišo se dnes také bojovalo, somálští vojáci po dvouhodinovém boji zabili 17 členů islámské radikální skupiny Šabáb, kteří útočili na dům vládního představitele.

Islámští povstalci bojují proti vládě a jejím etiopským spojencům několik let a podobné útoky jako ten dnešní jsou v somálské metropoli na denním pořádku. Chaos nahrává pirátům, kteří letos znásobili své aktivity u somálských břehů a na výkupném si přišli na desítky milionů dolarů.

Somálsko nemá fungující vládu od roku 1991, občanská válka dovedla zemi až k hladomoru. V bojích s městskými gerilami ztroskotala i ozbrojená mise OSN vedená Spojenými státy. Na severu vyhlásily suverenitu enklávy Somaliland a Puntland, pobřežní vody ovládli piráti. Oficiální vláda ztratila v bojích s islamisty i hlavní město. Západ se bál, že se ze Somálska stane základna teroristů. S úlevou proto přijal před dvěma lety invazi sousední Etiopie.

Addis Abeba oficiálně v Somálsku intervenovala v roce 2006 pod záminkou, že radikálové představují ohrožení i pro ni. Zkrotit islamistiské gerily se ale nepodařilo ani Etiopii. Ta teď stahuje své vojsko ze středosomálského města Beledweyne a také z Mogadiša. Ze zbytku země mají Etiopané odejít do začátku příštího roku.

Africká unie má v Somálsku mírovou misi AMISOM s 3400 vojáky. Ta se má postupně rozšířit na 8000 lidí, ale vyslání vojáků zatím v dohledné době přislíbila jenom Nigérie. Boje v Somálsku si od začátku loňského roku vyžádaly životy 10 tisíc civilistů a milion lidí kvůli nim opustil domovy. Některé mogadišské čtvrti jsou liduprázdné. Analytici se navíc obávají, že se chaos rozšíří  k protějším břehům Adenského zálivu. I z Jemenu se postupně stává základna islamistů.

Somálští muslimové patří povětšinou k umírněným a skupiny jako Šabáb jsou údajně osamocené. USA ji zařadily k teroristickým organizacím kvůli jejím kontaktům s al-Káidou. Premiér Nur Hassan Hussein slíbil, že do vlády přivede ty umírněnější z radikálů a přizval k usmíření také organizaci Šabáb.