Somálští radikálové se chystají do boje proti pirátům - kvůli saúdskému tankeru

Mogadišo - Do somálského přístavu Haradheere dnes dorazilo několik desítek povstalců z řad islámských radikálů připravených k boji proti pirátům, kteří zadržují saúdskoarabský tanker Sirius Star. Ozbrojenci chtějí zaútočit na piráty za to, že zajali plavidlo muslimské země. Původní zprávy agentur naznačovaly, že muži chtějí naopak bojovat po boku pirátů v případě, že se někdo pokusí tanker osvobodit násilím.

„Saúdská Arábie je muslimskou zemí a únos její lodě je vážnější zločin než únosy ostatních lodí. Haradheere je pod naší kontrolou a jsme odhodláni něco kvůli té lodi podniknout,“ řekl agentuře Reuters mluvčí povstalců, kteří odmítají spekulace, že s piráty spolupracují a mají podíl na zisku z výkupného.

Americké námořnictvo a vlastník saúdskoarabského tankeru zadržovaného u somálských břehů odmítli potvrdit čtvrteční informace, podle nichž piráti žádají za vydání lodi 25 milionů dolarů. Podle Rijádu vyjednávání stále pokračuje. Saúdskoarabská vláda dnes prohlásila, že s piráty jednat nebude, ale majitelé lodi si prý mohou dělat co chtějí. Tanker je zakotven 28 kilometrů východně od Haradheere.

Od únosu saúdskoarabského tankeru se v rukou pirátů ocitla další tři plavidla. Vyjednávání o výkupném pokračuje také u hongkongské lodě s pětadvacetičlennou posádkou, která vezla náklad pšenice do Íránu. Od začátku letošního roku somálští piráti zaútočili na více než 90 lodí a skoro 40 z nich se zmocnili. V jejich rukou zůstává 18 plavidel se zhruba 300 členy posádek.

Piráti dnes propustili řeckou nákladní loď s devatenáctičlennou posádkou rumunských námořníků, kterou zajali začátkem týdne. Podle koordinátora asociace východoafrických námořních přepravců Andrewa Mwangury zaplatila rumunská strana výkupné. Další podrobnosti neuvedl. Podle televizní stanice NBC propustili piráti ve čtvrtek za výkupné také dvě hongkongské lodě, které unesli v září.

Keňský ministr zahraničí Moses Wetangula dnes uvedl, že za poslední rok somálští piráti na výkupném unesených lodí získali přes 150 milionů dolarů. Kvůli absenci fungující vlády navíc v Somálsku neexistuje efektivní bankovní systém, který by dokázal monitorovat tok „pirátských“ peněz a případně jej zarazit.