Somálští piráti propustili řecký tanker, ten saúdskoarabský budou bránit silou

Mogadišo - Řecká vláda oznámila, že somálští piráti v pátek propustili řecký tanker s chemickým nákladem, který byl unesen v září. Devatenáctičlenná posádka je údajně v pořádku a náklad prý zůstal nedotčen. Piráti však stále zadržují saúdskoarabský tanker Sirius Star s nákladem ropy v ceně zhruba 100 milionů dolarů (asi 2 miliardy korun) a hrozí, že v případě napadení se budou bránit. Je pravděpodobné, že by tanker mohli vyhodit do povětří.

Podle mluvčího řeckého ministerstva obchodního loďstva Constantina Gialelise nyní tanker MV Genius míří do Spojených arabských emirátů a je vzdálen zhruba 800 kilometrů od somálských břehů.

Piráti loď s mezinárodní posádkou unesli koncem září v Adenském zálivu. Pirátské akce při somálském pobřeží, podél něhož vede řada důležitých mezinárodních námořních spojů, v uplynulých týdnech zintenzivnily. Jen v posledních dnech zde bylo uneseno osm nákladních plavidel plujících pod vlajkami cizích států.

Mimořádnou mezinárodní pozornost si vysloužilo minulý víkend zajetí saúdskoarabského tankeru se zásobami ropy za 100 milionů dolarů. Jako výkupné prý piráti požadují 25 milionů dolarů. Piráti dnes pohrozili, že pokud by se vlastník tankeru nebo některá cizí vláda pokusily zmocnit lodi silou, odpovědí jim se zbraní v ruce. „Jsme zde, abychom tanker bránili, pokud budeme napadeni,“ citovala AFP jednoho z pirátů.

Za osvobození tankeru je podle agentur ochotno bojovat několik desítek somálských povstalců z řad islámských radikálů, kteří se sjeli do somálského přístavu Haradheere. Podle svého mluvčího se chtějí pomstít za to, že piráti unesli loď patřící muslimskému státu.

Také mezinárodní společenství se nyní snaží zmobilizovat své síly v boji proti pirátům. Rada bezpečnosti OSN ve čtvrtek v této souvislosti jednomyslně odhlasovala sankční opatření. Podle náměstka generálního tajemníka OSN pro mírové sbory Raisuddína Zenengy je nezbytné nasadit do boje proti somálským pirátům mnohonárodní síly, a to z Evropské unie, členských zemí NATO, Ruska, Indie a dalších států.