Demonstranti v Thajsku oblehli parlament a vyhnali vládu z jejího sídla

Bangkok - Tisíce thajských protivládních demonstrantů dnes na výzvu opozice oblehly parlament v Bangkoku a poté vyhnaly vládu z jejího provizorního sídla. Opoziční Lidové spojenectví pro demokracii (PAD) označuje dnešní akci za "konečnou bitvu" ve svém pětiměsíčním úsilí o svržení vlády premiéra Somčaje Vongsavata. Ten ale ani na pozadí zahájeného masového protestu nehodlá ustoupit a podat demisi.  

„Prošli jsme demokratickými volbami, takže vůbec nepomýšlím na rezignaci,“ řekl Vongsavat. Přislíbil, že bude postupovat s maximální zdrženlivostí. „Musíme jednat a snažit se o usmíření,“ uvedl. Vzhledem k postoji armády prý nevidí nutnost sáhnout k tvrdším opatřením k potlačení protestů.

Zástupy členů PAD, které policie odhaduje na 18 tisíc, doprovázené na křídlech ochránci s motocyklovými helmami na hlavách, ochrannými brýlemi a chirurgickými rouškami, začaly kolem šesté hodiny ranní místního času opouštět areál sídla vlády, který opozice okupuje od konce srpna.

Mluvčí PAD protestující vyzýval, aby se na pochod vybavili maskami, vodou a ubrousky pro případ, že policie proti nim použije slzný plyn. Někteří lidé v předvoji mají na těle různé chrániče kvůli předpokládanému střetu s policisty chránícími budovu parlamentu. „Ať lid zvítězí,“ řekl davu jeden z vůdců PAD Somkiat Pongpajbún.

Demonstranti po pochodu městem oblehli budovu parlamentu, kde měla začít schůze, na jejímž programu mají poslanci schvalování některých mezinárodních dohod. Zákonodárci odmítli zrušit nebo odložit dnešní jednání. Tisíce demonstrantů jim však zablokovaly přístup do parlamentu.

Část demonstrantů obsadila budovy letiště v Bangkoku, v nichž od 26. srpna provizorně zasedala vláda premiéra Somčaje Vongsavata vypuzená ze svého regulérního sídla. Zasedání bylo přerušeno, řada ministrů uprchla. 

Minulý týden zabil granát jednoho aktivistu a 23 jich zranil

Opozice, která pochod svolala poté, co výbuch granátu minulý týden zabil jednoho jejího aktivistu a 23 jich zranil, má údajně v plánu obsadit také ministerstvo financí a domy předních vládních představitelů. „Bude to náš nejdelší den. V této bitvě ovládneme naše hlavní město,“ prohlásil šéf PAD Sonti Limtchongkun. Armáda vyslala do ulic nejméně dva tisíce vojáků, 2 400 policistů chrání budovu parlamentu. Podle vládního mluvčího nemají policisté a vojáci smrtící zbraně, pouze ochranné štíty a obušky. Záměr vyhnout se násilí deklarovali předem také zástupci demonstrantů.

Opozice od konce srpna okupovala zahrady komplexu úřadu premiéra. Od května usilovala o svržení tehdejšího premiéra Samaka Suntcharavedže, který byl sesazen kvůli střetu zájmů. Nyní se o totéž pokouší i u jeho nástupce Vongsavata, kterého obviňuje, že je jen loutkou někdejšího ministerského předsedy Tchaksina Šinavatry. Šinavatru v roce 2006 po vlně demonstrací svrhl vojenský puč a soud mu následně zakázal politickou činnost. Někdejší premiér poté odešel do exilu, aby se vyhnul obvinění z korupce. V říjnu byl v nepřítomnosti odsouzen ke dvěma letům vězení a soud na něj vydal zatykač.