Chávezova strana vyhrála volby, ztratila ale dva klíčové státy

Caracas - Kandidáti levicové strany venezuelského prezidenta Huga Cháveze zvítězili v 17 ze 23 států a teritorií, v nichž se v neděli uskutečnily místní volby. Chávezovi stoupenci vidí důvod k oslavám v tom, že získali tři státy z těch, které dosud ovládala opozice, ta zase považuje za svůj úspěch získání dvou nejlidnatějších a nejbohatších států Miranda a Zulia a především federálního distriktu Caracas, tedy starostenství v hlavním městě. Oznámila to dnes agentura AP s odvoláním na zveřejňované volební výsledky.

Kromě dvou uvedených nejlidnatějších států opozice zvítězila ve státech Nueva Esparta, Carabobo a Tachira. Hlasování, v němž se rozhodovalo o jménech nových guvernérů a více než třech stovkách starostů větších měst, bylo považováno za důležitý mocenských test pro prezidenta Cháveze, jehož kandidáti před čtyřmi lety získali podporu v 21 státech.

„Začíná nová etapa,“ prohlásil po oznámení výsledků Chávez. „Lid svým hlasováním prokázal, ať už volil kandidáty revoluce nebo jiné, že máme demokratický systém a respektujeme výsledky,“ dodal podle agentury AFP.

„Chtěl bych poblahopřát vítězům z opozičních stran. Vyzývám je, aby se co nejvíce angažovali za demokracii. Doufáme, že ve svých provinciích budou vládnout důstojně a ve spolupráci s vládou a státními institucemi,“ řekl Chávez. V tomto smyslu vzápětí reagoval opoziční vítěz v Caracasu Antonio Ledezma, který prezidentovi a vládě zaslal poselství, v němž vyjádřil přání, aby „všichni společně pracovali na záchraně Caracasu“.

Chávez loni neuspěl při změně ústavy

Volby měly podle pozorovatelů režimu ukázat, jak si Chávez stojí rok po prohraném referendu, v němž usiloval o změny ústavy. Loňský neúspěch v referendu byl pro čtyřiapadesátiletého prezidenta první prohrou od jeho nástupu k moci v roce 1999. Voliči těsnou většinou rozhodli, že si nepřejí změny ústavy, které by Chávezovi mimo jiné umožňovaly ucházet se neomezeně o znovuzvolení. Prezident ale dal najevo, že se úpravu ústavy pokusí prosadit znovu.

Předáci Chávezovy strany naznačovali, že zvláště pokud by výsledky nynějších místních voleb byly nepříznivé, o to více by se snažili v novém pokusu změnit ústavu. Hlavním cílem by bylo zajistit Chávezovi, který má mandát v zásadě zajištěn do roku 2013, aby se poté mohl ucházet o další.

V nedělních lokálních volbách rozhodovalo 17 milionů voličů o 22 guvernérech, 328 starostech a stovkách regionálních poslanců a členů obecních zastupitelstev. Účast v hlasování přesáhla 65 procent.