Do rusko-gruzínské války napřesrok zasáhne i NATO - ale jen v PC hře

Moskva - Nová počítačová hra Konfrontace - vynucený mír, simulující novou válku mezi Ruskem a Gruzií, se objeví na předvánočních pultech ruských obchodů. Vychází z rétoriky Kremlu, podle níž byl srpnový rusko-gruzínský konflikt jen mírovou operací, která měla Tbilisi přimět ke klidu zbraní. Ve hře se do konfliktu zapojí i Ukrajina a NATO zastoupené Polskem.

Podle scénáře hry, která se odehrává v roce 2009, se gruzínský prezident Michail Saakašvili za podpory nejmenovaných západních velmocí pouští do nového pokusu ovládnout separatistické provincie Jižní Osetii a Abcházii, jejichž nezávislost mezitím Rusko uznalo. Moskva nemíní jen přihlížet a odpovídá protiúderem, ale do konfliktu se zapojuje i Ukrajina, která se pokouší se blokovat ruskou černomořskou flotilu na základně v Sevastopolu, a Polsko zastupující NATO.

Podle autorů hry by se však počítačová válka neměla brát příliš vážně. „Politika je politika a hra je hra. Nemělo by se to plést dohromady,“ prohlásil v listu The Moscow Times Alexandr Dmitrijevskij z firmy Russobit-M, která je distributorem hry a se společností GFI i jejím spoluautorem.

Skutečná válka mezi Ruskem a Gruzií vypukla počátkem srpna a trvala necelý týden. Začala pokusem gruzínských jednotek násilím ovládnout separatistickou Jižní Osetii. Moskva odpověděla invazí ruských jednotek do Gruzie, příměří nakonec dohodnul francouzský prezident Nicolas Sarkozy. V Rusku konflikt vedl k vzedmutí vlny vlastenectví. Historického maxima dosáhla popularita vůdců země, prezidenta Dmitrije Medveděva a Vladimira Putina, kteří Západu vyčítají vyzbrojování Gruzie a podkopávání stability na Kavkaze.

Screenshot ruské počítačové hry o rusko-gruzínském konfliktu
Screenshot ruské počítačové hry o rusko-gruzínském konfliktu
Více fotek
  • Screenshot ruské počítačové hry o rusko-gruzínském konfliktu autor: Russobit-M, zdroj: Russobit-M http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/541/54007.jpg
  • Screenshot ruské počítačové hry o rusko-gruzínském konfliktu autor: Russobit-M, zdroj: Russobit-M http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/541/54006.jpg