Karzáí chce konec bojů v Afghánistánu, jinak začne jednat s Talibanem

Kábul - Mezinárodní společenství by mělo rozhodnout o termínu, kdy by měly skončit vojenské operace v Afghánistánu. Hamíd Karzáí, afghánský prezident, to dnes řekl delegaci Rady bezpečnosti OSN, která je v Afghánistánu na informační cestě. Pokud by nebyl určen konec bojů, přišlo by podle Karzáího na řadu vyjednávání s Talibanem.

„Nebude-li určen konec bojů, máme právo hledat pro mír a bezpečnost jiné řešení, a tím je vyjednávání,“ sdělil Karzáí. On i někteří členové mezinárodní koalice bojující v Afghánistánu už delší dobu hovoří o možnosti začít s Talibanem vyjednávat.

Karzáí protestuje především proti stále častějším leteckým útokům mezinárodních sil, při nichž umírají civilisté. Prezident proto dnes vyzval zahraniční armády, aby přestaly s nálety i s prohlídkami domů civilistů.

Karzáí několikrát nabídl vyjednávání s radikály, kteří se vzdají spolupráce s teroristickou sítí al-Káida. Nabídl také ochranu vůdci Talibanu mullovi Muhammadovi Umarovi při případných jednáních. Taliban ale stanovil jako podmínku jakéhokoli dialogu s vládou odchod zahraničních jednotek.

Taliban…

0…vládl v Afghánistánu pět roků do vojenské porážky v roce 2001. V posledních letech jsou radikálové čím dál aktivnější. Letos při bojích s Talibanem zemřelo přes 5 500 lidí. Z toho víc než 1 000 bylo civilistů a asi 260 zahraničních vojáků, včetně dvou Čechů. V Afghánistánu slouží asi 70 tisíc příslušníků armád jiných států a 32 tisíc z nich jsou Američané.