Design počítačů budoucnosti: To není pudřenka, to je MID

Praha - Několik předních světových výrobců počítačů oslovilo české studenty designu, aby navrhli, jak budou v budoucnu vypadat kapesní mobilní počítače, tzv. MID. Vypadat mohou jako luxusní dámská pudřenka nebo futuristická krabička téměř jako pro Jamese Bonda. Porotu nejvíc zaujal design Petra Kubíka. Vítězný návrh je něco mezi mobilním telefonem, knížkou a blokem. "Po rozložení jednotlivých částí můžeme prohlížet web, psát texty nebo otvírat jakékoli aplikace," popisuje svůj MID Kubík.

Barva a vzhled jsou pro výběr počítačů důležitým faktorem, potvrzují prodejci osobních počítačů. Jejich design se ale velmi rychle mění. Mezi žhavé novinky patří například notebook, který dokonce voní. „Design se posouvá,“ potvrzuje marketingový specialista Ondřej Třetina, „nahrazujeme plast různými materiály, například kůží, nejnověji třeba bambusem.“

Seznamte se, to je MID

MID je počítač nové generace propojený s internetem. Jeho baterie má velkou výdrž, je výkonný jako běžný počítač a vejde se do kapsy. „Jsou zcela kompatibilní s dnešními počítači, takže se pro ně programy nemusí nijak upravovat,“ dodává Pavel Svoboda ze společnosti Intel. Na českém trhu se MID objeví příští rok.

Zda se do výroby dostanou i návrhy českých studentů, o tom rozhodnou týmy designérů a vývojových pracovníků jednotlivých počítačových firem. Už teď mají ale o soutěž zájem i v dalších evropských zemích.

MID (kapesní mobilní počítač)
MID (kapesní mobilní počítač)
Více fotek
  • MID (kapesní mobilní počítač) autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/544/54312.jpg
  • MID (kapesní mobilní počítač) autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/544/54308.jpg