Zažije svět do roku 2013 jaderný útok? Asi ano, říká americký Kongres

Washington - Je stále pravděpodobnější, že svět do roku 2013 zažije teroristický jaderný nebo biologický útok. Vyplývá to alespoň ze zprávy amerického Kongresu, která má být zveřejněna ve středu. Ta oficiálně hovoří o tom, že bezpečnost lidí se v současné době snižuje, nikoli zvyšuje. Jako jeden z nejnebezpečnějších států zpráva zmiňuje Pákistán. Některé oblasti této země jsou totiž známé jako útočiště teroristů. Země navíc prochází nestabilním obdobích, k čemuž nepomůže ani obvinění Indie, že útok na Bombaj přišel právě od teroristů v Pákistánu. Nejnebezpečnější je ale fakt, že se jedná o jadernou velmoc.

„Pákistán je naším spojencem, ale existuje velké nebezpečí, že se nevědomky stane zdrojem teroristického útoku na Spojené státy, možná zbraněmi hromadného ničení,“ uvádí se ve zprávě. Autoři proto naléhavě vyzývají příštího amerického prezidenta Baracka Obamu, aby jednal rozhodně a pomohl tak snížit pravděpodobnost zničujícího útoku.

Pozor na Írán a Severní Koreu

V současnosti světu prý hrozí spíše útok biologickými než jadernými zbraněmi, protože ty jaderné je složitější získat nebo vyrobit. Zpráva varuje před rostoucím nebezpečím ze strany „zločinných států“ nebo pašeráků jaderného materiálu, hrozbou může být podle nich i rozšiřování jaderného know-how v rozvojovém světě. Dnes o tom na svých internetových stránkách informuje list Washington Post.

Zpráva varuje také před nebezpečím, které představují jaderné ambice Íránu a Severní Koreje. Pokud se s nimi Obama záležitost rozhodne řešit diplomatickou cestou, má tak dělat „z pozice síly a zdůrazňovat přitom jak přínos upuštění od jaderného programu, tak i nesmírně vysokou cenu, kterou by tyto státy zaplatily, pokud by tak neučinily“.