V Hebronu pokračují střety mezi Palestinci a židovskými osadníky

Hebron (západní břeh Jordánu) - V Hebronu na Západním břehu Jordánu pokračují střety židovských osadníků s Palestinci i policií. Třináct rodin se totiž odmítá vystěhovat ze zabraného území, i když jim to úřady nařídily. V centru stoosmdesátisícového Hebronu žije 650 izraelských kolonistů, které hlídá armáda. Skupiny mladých osadníků, které přijeli z Izraele podpořit ultranacionalističtí sympatizanti, házely kameny na palestinské domy i na auta policie a pohraniční stráže.

Čtyřposchoďový dům je předmětem sporu o vlastnická práva mezi americkým obchodníkem židovského původu Morrisem Abrahamem, který se ohání údajnou kupní smlouvou, a Palestincem, který prodej popírá. Příslušný dům před rokem obsadili osadníci, izraelský soud ale na základě tvrzení údajného prodejce rozhodl, že musejí nemovitost do 19. listopadu vyklidit. V případě neuposlechnutí mohou být do 30 dnů násilně evakuováni.

V Hebronu žije na 170 tisíc Palestinců, ale je tam také silně střežená enkláva zhruba 670 Židů. V té se také takřka denně odehrávají protestní akce proti soudnímu verdiktu ohledně domu, který osadníci nazvali Bajt Hašalom (Dům míru). Sporná nemovitost stojí na silnici vedoucí ze židovské osady Kirjat Arba ke hrobce patriarchů, poutnímu místu společnému pro židy i muslimy a křesťany.

Hebronští osadníci patří k těm nejagresivnějším z obyvatel židovských osad na západním břehu Jordánu. Mnozí z nich se hlásí k zakázané protiarabské straně Kahane chaj, která hlásá vyhnání Arabů z Izraele i z okupovaných území.

/*json*/{"map":{"lat":31.5458079684,"lng":35.1205873489,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/