Nová rakouská vláda se bude soustředit na odvrácení recese

Vídeň - Ve znamení nynější finanční a hospodářské krize bylo dnešní programové prohlášení nové rakouské vlády, které v parlamentu přednesl spolkový kancléř Werner Faymann (SPÖ). Současnou situaci označil za "dobu velkých výzev" a věnoval převážnou část svého vystoupení opatřením, kterými bude jeho vláda chtít odvrátit stagnaci a recesi.

Premiér oznámil, že brzy bude schválen další konjunkturní balíček, urychlena bude část daňové reformy tak, aby už od 1. ledna příštího roku přinesla úlevy všem daňovým poplatníkům a podpořila tak spotřebu, a bude rovněž přijata řada dalších opatření na podporu rodin. Slíbil dále maximální úsilí o zajištění co nejvyšší zaměstnanosti a zachování rozsáhlých sociálních vymožeností v zemi, stejně jako přísnější přistěhovaleckou politiku, která „se musí řídit především zájmy Rakouska“.

Staronová velká koalice sociálních demokratů (SPÖ) a lidovců (ÖVP) se v Rakousku ujala své funkce v úterý. Zvládnutí hrozeb spojených s nepříznivým ekonomickým vývojem označil dnes Faymann za jednoznačně hlavní úkol své vlády. V této souvislosti připomněl opatření, která již byla v posledních týdnech přijata, včetně neomezených záruk za soukromé bankovní vklady, prvního balíčku na podporu konjunktury i některých nových sociálních zákonů.

Podpora lisabonské smlouvy

Premiér jednoznačně podpořil lisabonskou smlouvu a vyslovil se pro to, aby co nejrychleji vstoupila v platnost. Ve spíše okrajových poznámkách k zahraniční politice pak ještě podpořil další působení příslušníků rakouské armády v zahraničních mírových misích.

Opoziční poslanci v rozpravě vystoupení kritizovali jako chladné, nekonkrétní a nepřesvědčivé. Podle jejich názoru staronová koalice hodlá pokračovat ve stejné politice jako její neúspěšná předchůdkyně a nepoučila se z výsledků předčasných voleb, v nichž na konci září utrpěly obě vládní strany porážku a zůstaly u moci jen proto, že i přes ztráty mají v parlamentu nadále společně většinu.