„Nebudeme považovat Japonsko za jednu z účastnických stran rozhovorů, ani s ním nebudeme jednat, i kdyby se nestydatě a troufale objevilo v konferenční místnosti,“ citovala ministerského představitele severokorejská státní agentura KCNA.
Podle agentury AP jde očividně o reakci Pchjongjangu na odmítnutí Japonska poskytovat Severní Koreji pomoc výměnou za její ochotu zastavit své jaderné aktivity. Varování severokorejského ministerstva zahraniční zaznělo dva dny před plánovaným dalším kolem šestistranných jednání v Pekingu, které má rozhýbat zablokované rozhovory.
Dokud se neobjasní únosy Japonců, nebude pomoc
Japonsko se odmítlo připojit ke čtyřem dalším státům - Jižní Koreji, USA, Číně a Rusku - v poskytování hospodářské, potravinové a humanitární pomoci Pchjongjangu za jeho odzbrojování, dokud Severní Korea neobjasní únosy více než desítky Japonců v 70. a 80. letech minulého století.
Severní Korea v roce 2002 přiznala únos třinácti japonských občanů a dovolila pěti z nich vrátit se domů. Zbylých osm podle Pchjongjangu zemřelo. Japonsko nicméně požaduje důkazy o jejich smrti a vyšetření dalších podezření na únosy.
Japonsko a Severní Korea dosáhly v létě průlomové dohody, v níž se Pchjongjang zavázal definitivně uzavřít vyšetřování únosů Japonců a umožnit Tokiu ověřit výsledky. Dohoda o tomto emocionálně citlivém tématu umožnila posun v jaderných rozhovorech; od té doby ale nenastal v jejím naplňování žádný hmatatelný pokrok.
„Japonsko nemá ani oprávnění, ani kvalifikaci k účasti na rozhovorech,“ prohlásil dnes mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí. „Naopak, jen staví překážky do cesty k dosažení společného cíle.“ Bez dalších podrobností zároveň uvedl, že jiné země projevily ochotu poskytnou Severní Koreji hospodářskou pomoc místo Japonska.