Železničáři ve Varšavě protestovali proti důchodové reformě, zpozdily se i spoje do Česka

Varšava - Železničáři v Polsku protestovali proti vládní důchodové reformě. V hlavním městě byl zhruba na čtyři hodiny zablokován provoz na hlavním nádraží, důležité železniční tepně na polském území. Tímto uzlem projíždí nejvíce spojů v zemi, včetně mezinárodních rychlíků. Protest skončil zhruba ve 14:00, vlaky nasbíraly i několikahodinová zpoždění. Časové manko nabraly i vlaky do České republiky.

"Dotklo či ještě dotkne se to zřejmě tří vlaků, které jedou přes naše
území," řekl Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení Českých drah. Ranní vlak z Varšavy do Vídně jel na české území se 40minutovým zpožděním, následný vlak do Prahy nabral půlhodinové manko.

Podle státní železniční společnosti PKP byl dnešní protest nelegální a
odboráři za něj ponesou odpovědnost, a to i finanční. Dráhy budou vyplácet cestujícím odškodnění za zpoždění vlaků. Manifestace na kolejích se účastnilo zhruba 500 osob, na které dohlížela policie. Podle strážníků akce proběhla poklidně.

Železničáře z různých odborových svazů sjednotil boj o důchodová privilegia. Šéf svazu Solidarita Henryk Grymel dnes připomněl, že vláda ustoupila tlaku učitelů, kterým povolila předčasné důchody, ačkoliv původně o ně měli přijít. „Dali si gól do vlastní branky, protože odhodlání lidí vzrostlo. Když mohli dostat jedni, proč by nemohli jiní,“ vysvětlil Grymel. Vláda ale připomíná, že v návrhu reformy, kterou už schválil parlament, je uvedeno, že o právo odejít do předčasného důchodu přijdou pouze někteří pracovníci drah. Strojvůdci budou moci nadále ukončit svou profesní kariéru pět let před termínem nástupu do důchodu.

Výsadu nyní využívá více než milion Poláků, v budoucnosti by to mělo být asi 280.000. Kromě strojvůdců a učitelů, kteří se narodili před rokem 1970, si právo zachovají potápěči, piloti nebo horníci. Zákon, který má začít platit 1. ledna, musí ještě podepsat prezident. Očekává se, že po ústupku, jaký udělala vláda vůči učitelům, by zákon nemusel vetovat. Pokud tak učiní, opoziční levice by zřejmě pomohla vládě veto přehlasovat.