Britští vědci objevili fosílii nového druhu létajícího ještěra

Brasília - Paleontologové objevili v Brazílii zkamenělinu nového druhu ptakoještěra, jehož křídla dosahovala rozpětí až pěti metrů a který brázdil vzduch nad Brazílií před 115 miliony let. Paleontolog Mark Witton z Portsmouthské univerzity, který bádání vedl, nazval létajícího ještěra Lacusovagus magnificens.

Ve srovnání s jinými druhy ptakoještěrů je Lacusovagus prostřední velikosti. V podskupině bezzubých létajících ještěrů, k nimž patří
i nový druh, je však největším dosud objeveným. 

„Některé exempláře, které jsme dříve objevili v Číně, měřily 60 centimetrů, tedy pouze tolik, kolik měří jen lebka tohoto nového druhu. Všichni ostatní jedinci tohoto druhu, jež jsme dosud našli, jsou ve srovnání s novým objevem trpaslíci,“ vysvětlil Witton. Vědce překvapila především velká šířka lebky, jež naznačuje, že tento plachtící ještěr mohl požírat skutečně velkou kořist.

Witton ptakoještěra určil na základě fosilní lebky, která byla nalezena v Brazílii, ale dlouho ležela v Muzeu přírodních věd v německém Karlsruhe. Nazval jej Lacusovagus (mořský poutník) podle místa nálezu, které bylo za života tohoto prehistorického živočicha pod vodou. 

Doposud byly fosílie této skupiny nalézány pouze na území Číny. „Druh objevený v Brazílii nám ukazuje, jak málo toho víme o existenci a historii těchto fascinujících zvířat,“ prohlásil paleontolog. 

Létající ještěři z řádu pterosaurů byli schopni létat díky membránovitým křídlům. Jde o první obratlovce, kteří se vznesli do vzduchu. Nejstarší známý létající ještěr žil před 215 miliony let.