Irácký soud nepropustí na kauci novináře, který hodil po Bushovi botu

Bagdád - Irácký soud dnes odmítl propustit na kauci novináře Muntadara Zajdího, který v neděli mrštil po americkém prezidentovi svou botu. Novinář tak nadále zůstává ve vazbě kvůli obvinění z útoku na hlavu cizího státu. Hrozí mu až 15 let za mřížemi. Soudce Zija Kinaní v cele vysvětlil Zajdímu obvinění, zdůvodnil mu také, proč ho nemůže pustit z vazby na kauci. Prý by se mohl novinář pokusit o skutečný atentát. Soudce rovněž vyvrátil informaci, že byl obviněný ve věznici zraněn. Zajdího rodina přitom tvrdila, že novinář měl na tváři stopy po úderech, údajně měl mít i zlomenou ruku.

 

Poté, co Zajdí ztratil naději, že by se z vězení dostal na kauci, požádal o milost. „Teď je příliš pozdě litovat tohoto nezanedbatelného a odporného činu, který jsem spáchal, proto vás prosím o milost “ napsal Zajdí v dopise doručeném iráckému premiérovi Núrímu Málikímu.

Na Blízkém východě si Zajdího čin vysloužil velkou vlnu podpory. Iráčané ho považují za hrdinu. Dnes si asi padesát palestinských novinářů ze solidarity s Iráčanem zulo před betlémskou bazilikou Narození Páně boty, požadovali přitom jeho propuštění.

Zajdí hodil na Bushe boty při nedělní tiskové konferenci v Bagdádu, kam se americký prezident přijel rozloučit, protože mu brzy vyprší funkční období. Iráčan prý chtěl vyjádřit nenávist proti americké okupaci. V arabském světě si získal nespočet příznivců, irácký duchovní a odpůrce americké okupace Muktada Sadr ho označil za hrdinu žurnalistiky.