Jižní Korea odmítla nařčení KLDR, že chtěla zabít Kim Čong-ila

Soul - Jižní Korea dnes odmítla nařčení, že vyslala do KLDR agenta s cílem zabít severokorejského předáka Kim Čong-ila. Podle KLDR byl zadržený agent pověřený sbírat informace o Kimově pohybu a poté ho Soul údajně pověřil i vraždou severokorejského vůdce. "Tato aféra s námi nemá nic společného," reagoval na obvinění zástupce jihokorejské rozvědky, který si přál zůstat v anonymitě. Podobně se vyjádřili i jihokorejští specialisté na vztahy s KLDR. Podle nich je sice možné, že se někdo chystal Kima zabít, považují však za velmi nepravděpodobné, že by za pokusem stál Soul.

Obvinění vyostřilo vztahy mezi oběma státy, které se výrazně zhoršily poté, co byl v únoru zvolen prezidentem Jižní Koreje konzervativní I Mjong-bak, který prosazuje tvrdší přístup ke KLDR. Diplomatická roztržka vedla až k severokorejskému rozhodnutí uzavřít od prosince hranici a vypovědět stovky jihokorejských pracovníků ze společného průmyslového komplexu v Kesongu.

Jižní Korea v minulosti vycvičila skupinu odsouzenců, které chtěla poslat na misi do KLDR s cílem zabít Kim Ir-sena, Kim Čong-ilova otce a tehdejšího severokorejského vůdce. V roce 1971 ale od záměru upustila. Vycvičení odsouzenci poté zabili své instruktory a probojovali se do centra Soulu, kde se vyhodili do povětří.