Slovenský prezident vetoval maďarské názvy ve sporných učebnicích

Bratislava - Slovenský prezident Ivan Gašparovič odmítl podepsat novelu školského zákona, která má připustit používání maďarských zeměpisných názvů ve školních učebnicích pro tuto menšinu. Prezident novele vytkl nejasnost a tvrdil, že změna by si vyžádala i úpravu dalších zákonů. Pro přehlasování jeho veta je teď potřebná nadpoloviční většina všech poslanců slovenského parlamentu.

Odmítnutí novely od Gašparoviče požadovala vládní Slovenská národní strana (SNS), která rovněž nevylučovala, že na zákon podá stížnost k ústavnímu soudu.

Psaní geografických názvů v učebnicích vyvolalo v minulosti napětí ve slovensko-maďarských vztazích. Ministr školství Ján Mikolaj ze SNS prosazoval, aby se názvy měst a řek uváděly ve slovenštině a maďarská pojmenování by byla jen doplňkově uvedena v zadní části učebnice.

Novelu školského zákona prosadila tento měsíc v parlamentu opoziční Strana maďarské koalice (SMK) s podporou nejsilnější vládní strany Směr - sociální demokracie (Směr-SD). Tehdy zvítězil kompromisní návrh předsedy Národní rady Pavola Pašky (Směr-SD), podle kterého se mají v učebnicích pro národnosti používat vžité zeměpisné názvy v jazyku menšin a jejich slovenská pojmenování by měla být uvedena v závorkách.

Zákon by se měl znovu projednávat v únoru příštího roku. „Je ale těžké říct, jaké má šance znovu projít parlamentem. Zákon se rodil velice těžko. Poslanci se nad ním hádali dva dny. Dopředu se tedy nedá říct, zda někdo sebere odvahu znovu zákon předložit,“ říká zpravodajka ČT Olga Baková.