Irácký parlament neschválil zákon o pobytu cizích vojsk v zemi

Bagdád - Irácký parlament odmítl návrh zákona umožňující vojákům cizích zemí zůstat v Iráku i v příštím roce. Návrh, který minulý týden představila irácká vláda, měl zahraničním vojákům z Británie, Austrálie, Rumunska, Estonska, Salvadoru a z NATO umožnit zůstat v zemi až do konce července 2009. Dosavadní mandát vojáků z těchto zemí, který mají od OSN, vyprší 31. prosince. Parlament bude o prodloužení jejich pobytu  zřejmě znovu hlasovat příští týden.

Iráčtí zákonodárci prý návrh zákona odmítli proto, že dvoustranné vztahy by podle nich neměl upravovat zákon, ale vzájemné bezpečnostní dohody mezi Irákem a jednotlivými zeměmi. Podobnou dohodu má Irák například se Spojenými státy. Dokument zakotvuje jako nejzazší termín odchodu amerických vojáků z Iráku konec roku 2011 a upravuje podmínky dalšího pobytu amerických vojsk v Iráku.

„To, co dnes parlament udělal, tedy odmítnutí návrhu zákona, je velkým národním úspěchem,“ citovala agentura poslance Násira Isávího, který je loajální vůči duchovnímu a odpůrci přítomnosti amerických vojsk v Iráku Muktadu Sadrovi. „Myslíme si, že britské síly i další vojáci by se měli sbalit,“ dodal Isáví.

Británie měla dříve v Iráku 40 tisíc vojáků, teď jich zbývá už jen 4100. Většina z nich působí v blízkosti jihoiráckého ropného města Basra. Britský premiér Gordon Brown před několika dny v Iráku oznámil, že britští vojáci se z Iráku stáhnou do konce května příštího roku.