Rakousko stále neodstranilo policejní kabiny z hranic

Rakousko/ČR - ČR vstoupila před rokem společně s dalšími 8 zeměmi do Schengenského prostoru. Veškeré hraniční kontroly se tím zrušily a z bývalých přechodů se odstranily kontrolní stanoviště. Výjimkou ale jsou všechny tři hlavní přechody do Rakuska. Volný průjezd tam stále komplikují kontrolní kabiny na straně sousedů.

Česká strana hraničního přechodu v Mikulově je už několik měsíců volně průjezdná, na rakouské ale musejí řidiči stále projíždět mezi policejními kabinami. Stejně to vypadá na obou dalších hlavních přechodech mezi Českem a Rakouskem - v Hatích a Dolním Dvořišti.

Mluvčí rakouského ministerstva vnitra Rudolf Gollia ale slibuje změnu. „V nejbližší době přistoupíme k likvidaci těchto objektů, je s tím ale spojena řada stavebních úprav a ministerstvo musí tyto kroky koordinovat s úřady příslušných spolkových zemí, protože ty spravují pozemní komunikace, “ tvrdí Gollia.

Rakousko třeba krátkodobě obnovilo kontroly během fotbalového Eura, ale podobné akce již nechystá. Gollia také řekl, že rakouské úřady již chystají stavební úpravy kvůli intenzivnější dopravě. „Chtěli bychom udělat všechny potřebné práce najednou,“ dodal.