Rumunská vláda má důvěru parlamentu, čeká ji ale nelehké období

Bukurešť - Rumunský parlament vyslovil důvěru nové středo-levicové vládě. Premiér Emil Boc zákonodárcům slíbil, že bude ochraňovat nemajetné a podnikne rázné kroky k vypořádání se s dopady finanční krize. Pozorovatelé nicméně soudí, že levicová Sociálnědemokratická strana (PSD) a centristická Demokratická liberální strana (PD-L) brzy zabřednou do sporů, jakými metodami ekonomickému propadu zabránit.

Bokův kabinet získal hlasy 324 rumunských zákonodárců, proti bylo 115 poslanců. Obě koaliční strany podle výsledků listopadových voleb získaly 70 procent všech parlamentních křesel. Boc dnes také prohlásil, že jeho kabinet ve snaze čelit ekonomické krizi hodlá snížit veřejné výdaje o 20 procent. „Krize nemůže být omluvou, abychom nespustili reformy,“ prohlásil Boc. „Tato vláda se nebude zdráhat přijmout tvrdá opatření, současně ale nehodlá obětovat sociální politiku, aby tak zmírnila nepříjemné dopady krize,“ prohlásil.

V listopadových volbách do zákonodárného sboru těsně zvítězila PSD s 33,6 procenta hlasů. S minimálním odstupem se za ní umístila PD-L s 33 procenty. Dosud vládnoucí Národní liberální strana (PNL) dosavadního premiéra Calina Popeska Tariceana skončila s 18 procenty na třetí příčce. Čtvrtou stranou, která je zastoupena v parlamentu, je Demokratický svaz Maďarů v Rumunsku (UDMR), který zastupuje téměř dvoumilionovou maďarskou menšinu. Hlas mu dalo 6,2 procenta voličů.

Na začátku minulého týdne překvapivě odstoupil z funkce nominovaného předsedy vlády ekonom Theodor Stolojan. Své rozhodnutí blíže nekomentoval, prohlásil pouze, že k vykonávání premiérské funkce je třeba více záruk od vůdců nově budované koalice. Rumunský prezident vzápětí jmenoval novým premiérem Emila Boce. Dvaačtyřicetiletý Boc je předsedou PD-L a zároveň starostou třetího největšího rumunského města Kluže.