Noc v Gaze byla klidnější, Izrael odmítl dvoudenní příměří

Jeruzalém/Gaza - Po čtyřech dnech dnes palestinské pásmo Gazy zažilo klidnější noc a ráno a světové agentury píší o možnosti, že Izrael na dva dny zastaví svou přípravu na pozemní útok. Podle izraelských médií schválil izraelský kabinet mobilizaci dalších 2500 záložníků. Současně sílí zahraniční tlak na obě strany konfliktu, aby zastavily nepřátelské akce. Izraelská vláda dnes odmítla francouzský návrh na osmačtyřicetihodinové příměří s radikálním Hamasem. Izraelský premiér Ehud Olmert řekl, že současná situace není pro příměří příhodná.

Izraelské vedení už před odpoledním rozhodnutím minstrů označilo francouzský návrh za nerealistický, protože jeho podmínky nedávaly záruku, že Hamas zastaví raketové útoky na izraelský jih. 

Izrael odpoledne otevřel hraniční přechod a umožní vjet do pásma Gazy více než stovce vozů s humanitární pomocí. Už v úterý projelo hranicí 100 kamionů s pomocí, z níž většina pocházela z Turecka, Jordánska a od mezinárodních organizací.

V noci jen dva letecké útoky

V noci byly podniknuty jen dva letecké útoky - na jeden z tunelů, kterým se do pásma Gazy pašují z Egypta zbraně, a na jeden z objektů radikálního hnutí Hamas, které Gazu ovládá. Nejsou hlášeny žádné ztráty na životech. V úterý večer byl při izraelském náletu zabit jeden palestinský lékař a dva byli zraněni. Agentura AP uvedla, že izraelské pozemní síly při hranicích pásma Gazy také poprvé pásmo ostřelovaly z děl.

Izraelská vláda bude dnes jednat o návrhu ofenzívu na 48 hodin zastavit. Vláda v tomto ohledu údajně není jednotná. Její předseda Ehud Olmert je pro pokračování úderů, ministr obrany Ehud Barak je nakloněn přestávce, aby vyzkoušel ochotu Hamasu zastavit raketové ostřelování Izraele, které tvrdou izraelskou odvetu vyvolalo. Podle AP Olmert v úterý jednal o možném dalšího postupu včetně případné přestávky v útocích s Barakem a s ministryní zahraničí Cipi Livniovou. Po jejich čtyřhodinové schůzce však nebyly oznámeny žádné podrobnosti.

Hamas vylučuje zastavení svých útoků

Hamas mezitím zastavení svých raketových útoků vyloučil a naopak pohrozil, že pokud izraelská ofenzíva neskončí, budou rakety dopadat stále hlouběji do Izraele. Mluvčí Hamasu prohlásil, že Hamas je stále silný a k případné izraelské pozemní ofenzívě řekl: „Pokud vstoupíte do Gazy, budou děti sbírat vaše maso a zbytky vašich tanků roztroušené po ulicích.“

Podle agentury Reuters bylo už během izraelské ofenzívy zabito 384 lidí a přes 800 jich bylo zraněno. AFP píše o víc než 370 mrtvých a 1700 zraněných Palestincích. Podle nemocničních zdrojů z Gazy, které agentura cituje, je mezi zabitými 39 dětí mladších šestnácti let a třináct žen.

Evropská unie chce příměří

K okamžitému příměří vyzvalo obě strany konfliktu takzvané blízkovýchodní kvarteto tvořené Spojenými státy, Ruskem, Spojenými národy a Evropskou unií. Ministři zahraničí unie vyzvali k témuž na úterní schůzce v Paříži. Na Blízký východ by měla v neděli odjet unijní delegace v čele s českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, jehož země ve čtvrtek na půl roku přebírá předsednictví unie. K uzavření trvalého příměří vyzvali americký prezident George Bush a jeho ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.