Robotické vozítko Spirit mělo brázdit Mars pár měsíců, jezdí tam už pět let

Praha - Před pěti lety přistálo na Marsu první robotické vozítko Spirit. Přestože mělo v náročných podmínkách fungovat jen několik měsíců, k velkému překvapení NASA stále pracuje. Další americké mise k rudé planetě přitom bojují s vážnými technickými problémy.

Jen tři měsíce měl Spirit hledat vodu na Marsu. V mrazivém podnebí s teplotami hluboko pod nulou a v těžkém terénu měla pozemská technika brzy vypovědět službu. Robot ale funguje už pět let, stejně jako jeho dvojče Opportunity, které na Marsu přistálo o tři týdny později.

„Víme, že stroje se mohou kdykoli porouchat a mise v té chvíli skončí. Nemůžeme ale předpovědět, kdy to bude, protože roboti jsou úžasně houževnatí,“ vysvětluje manažer projektu John Callas.

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

Oba roboti poslali na Zemi obrovské množství dat a fotografií. Také přesvědčivě potvrdili, že na povrchu rudé planety před miliardami let byla trvale voda. NASA je nadšená - hlavně proto, že její další sonda Mars Science Laboratory odletí nejdříve s dvouletým zpožděním kvůli problémům s inovovanou technologií.

Že by v roce 2011 nový robot našel ty staré na Marsu ještě v provozu, ale inženýři nepředpokládají. Spirit už teď kvůli zablokovanému kolu může jen couvat a Opportunity zase nefunguje robotická ruka kvůli přetrženému elektrickému drátu.