Do konce roku popsali astronomové přes 430 tisíc planetek

Praha – Do konce roku 2008 astronomové objevili 436 598 planetek. Přibližně polovina z popsaných těles dostala i číslo, 153 tisíc jich bylo zaznamenáno ve více než jedné pozici. Necelých 15 tisíc planetek hvězdáři pojmenovali. S odkazem na Minor Planet Center to uvedl Miloš Tichý z jihočeské observatoře na Kleti, která se na pozorování planetek specializuje. Statistika Minor Planet Center přináší každý měsíc aktuální údaje o počtu planetek.

Jednotlivých pozorování planetek proběhlo podle Minor Planet Center 59 108 344, komety byly pozorovány 439 135krát. Archiv Minor Planet Center obsahuje i ostatní astrometrická pozorování Měsíce, planet a dalších vesmírných těles. Těch eviduje k 1. lednu 286 747.

Planetky jsou malá tělesa sluneční soustavy, která se pohybují kolem Slunce po eliptických drahách a nejeví kometární aktivitu. Názor na to, jak velká tělesa jsou ještě planetkami, se vyvíjel v závislosti na zdokonalování pozorovací techniky (oko-fotografie-CCD).

V celkových počtech jsou zařazeny po astronomickém kongresu v Praze nově vytvořené „trpaslíkoplanety“. Kromě velkých transneptunických těles, jako je Pluto, které bylo do pražského kongresu devátou planetou, a Eris, k nim patří například i Ceres v hlavním pásu mezi Marsem a Jupiterem.