V Bílém domě se u oběda sešli Bush, Obama a všichni žijící exprezidenti

Washington/New York - James Carter, George Bush starší, Bill Clinton, George Bush mladší a Barack Obama se sešli na společném obědě v Bílém domě, který uspořádal odstupující prezident Bush. U jednoho stolu tak seděli tři bývalí prezidenti USA, jeden současný a jeden budoucí, podle mluvčí Bílého domu Dany Perinové šlo o první podobnou schůzku po 28 letech.

V Oválné pracovně Bílého domu popřál odcházející prezident svému nástupci jménem „všech exprezidentů“ úspěch ve funkci, kterou převezme 20. ledna. Obama poděkoval za pohostinství a vyjádřil naději, že od svých předchůdců dostane dobré rady.    

„Všichni pánové zde rozumějí tíze i možnostem tohoto úřadu,“ řekl Obama v Oválné pracovně po boku svých předchůdců. „Dostat doporučení, dobré rady a přátelství od těchto osobností je pro mě mimořádná příležitost,“ prohlásil Obama, který ve volební kampani mnohokrát kritizoval politiku nynějšího prezidenta.

„Chci poděkovat zvolenému prezidentovi, že se připojil k obědu exprezidentů,“ zažertoval před novináři Bush mladší, i když zatím stále ještě není členem exprezidentského klubu. Všichni si podle něho přejí Obamův úspěch, bez ohledu na to, zda jsou demokraté nebo republikáni. „Všichni, kteří jsme sloužili v této pracovně, víme, že tento úřad přesahuje jednotlivce. Přejeme vám vše nejlepší, stejně jako celé zemi,“ řekl Obamovi.

S myšlenkou na setkání podle Perinové přišel Obama po návštěvě Bílého domu, k níž ho po listopadových volbách pozval prezident Bush. Současný pán Bílého domu s nápadem údajně ochotně souhlasil. Pro Bushe a Obamu byl dnešek od té doby první příležitostí k osobnímu setkání.

Ještě před obědem v soukromé prezidentské jídelně vedle Oválné pracovny se Bush a Obama setkali ke zhruba půlhodinovému osobnímu rozhovoru. V Oválné pracovně Bílého domu popřál odcházející prezident svému nástupci jménem „všech exprezidentů“ úspěch ve funkci, kterou převezme 20. ledna. Obama poděkoval za pohostinství a vyjádřil naději, že od svých předchůdců dostane dobré rady.

/*json*/{"map":{"lat":38.8979510424,"lng":-77.0365834236,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Setkání v Bílém domě bylo naplánováno jako přísně soukromé, uvedla Perinová, aniž zmínila podrobnosti o možných tématech. Nedovede si ale představit, že by nehovořili o situaci na Blízkém východě, s jejímž řešením měli všichni dosavadní prezidenti ve své době osobní zkušenosti. Jako další možné okruhy jmenovala ekonomické otázky, stejně jako poznatky z osobního života a výchovy dětí v Bílém domě.