Obama nařídí zavřít Guantánamo už během prvních dnů v prezidentské funkci

Washington - Zavřít kontroverzní věznici na Guantánamu nařídí nový americký prezident Barack Obama hned během prvního týdne v úřadu. Agentura AP s odkazem na jeho poradce uvedla, že by Obama toto nařízení mohl vydat dokonce hned první den v Bílém domě. Funkce se ujme 20. ledna.

Obama pověří vládu, aby vyřešila, jak naložit s přibližně 250 vězni, kteří jsou na Guantánamu drženi. Je nepravděpodobné, že věznice bude uzavřena v nejbližší době. Obama nedávno prohlásil, že zrušit toto vězení během prvních sto dnů v úřadu bude „výzva“. Několik evropských států už dalo najevo, že jsou připravené vězně z Guantánama přijmout.

Věznici na Guantánamu zřídily USA v roce 2002 a zadržují v ní osoby podezřelé ze spáchání teroristických akcí nebo z příslušnosti k mezinárodní teroristické síti al-Káida. Vězením prošlo od roku 2002 na 800 lidí. Organizace na ochranu lidských práv Spojené státy kvůli věznici kritizují, podle nich je řada zadržovaných na Guantánamu vystavena mučení a nelidskému zacházení.

/*json*/{"map":{"lat":20.0494810711,"lng":-75.1794433594,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Vězeň na Guantánamu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24